Slovenské vzdelávacie centrum pre dievčatá v Keni praská vo švíkoch.
Občianske združenie Dvojfarebný svet v týchto dňoch otvorilo v Kenskom meste Eldoret vzdelávacie centrum pre talentované ženy a dievčatá žijúce v slume Langas. Už od prvého dňa je plné študentiek, ďalších štyridsať päť žien čaká na svoju príležitosť na čakacej listine.
Vo vzdelávacom centre, ktoré bolo postavené priamo v centre slumu teraz prebieha certifikovaná výučba v odboroch krajčírstvo, kaderníctvo a počítačové zručnosti pre 48 študentiek rozdelených do troch tried. Po deväťmesačnej výučbe absolventi získajú štartovací balík na začatie podnikania. Umožní im to hneď po skončení štúdia začať realizovať prax. V prípade krajčírok to budú šijacie stroje s príslušenstvom, absolventky kaderníckeho vzdelávania dostanú sadu nástrojov na vytváranie účesov. „Jediné, čo v kaderníckej sade bude chýbať, sú nožnice," komentuje obsah balíka predsedníčka združenia Martina Bencová Utešená. „Tie sa v Keni na úpravu účesov nepoužívajú," vysvetľuje a dodáva: „Najkrajšie na tomto projekte je to, že nevyšiel z našej hlavy. Vypýtali si ho samotné študentky. Po skončení základnej prípadne strednej školy nemajú chudobné dievčatá kde študovať. Za podobné školy by dali stovky eur a navyše najbližšia škola tohto druhu sa nachádza až tristo kilometrov od mesta Eldoret," hovorí Bencová Utešená.
V meste Eldoret je podobná edukácia realizovaná len pre siroty. „Zrazu za nami začali chodiť slobodné matky z deťmi, šikovné zrelé ženy, ktoré sú nezamestnané a prosili nás, či by sme podobné centrum nemohli otvoriť aj pre ne. Túžbu sme im splnili vďaka grantu zo SlovakAid," teší sa predsedníčka združenia.
Cieľom projektu je podporiť aj rodovú rovnosť, ktorá v Keni predstavuje veľký problém. Aj preto boli študijné odbory zvolené tak, aby smerovali k ženským profesiám. „Kaderníctvo je navyše veľmi populárne. Nech je človek akokoľvek chudobný, vlasy musí mať vždy dokonale upravené. Keňanky dokážu nad svojimi účesmi stráviť hodiny," vyjadrila sa Iveta Gagová z Dvojfarebného sveta, ktorá projekt koordinuje v Keni.
„Projekt je finančne podporený v rámci oficiálnej rozvojovej pomoci Slovenskej republiky - Slovenskou agentúrou pre medzinárodnú rozvojovú spoluprácu v rámci programu SlovakAid. Znamená to, že každý obyvateľ Slovenska naň prispel tromi eurocentami," vyjadrila sa Bencová Utešená.
Fotografie z centra nájdete v skecii fotozóna