Späť na zoznam »

SRUN Kosal

Môžete prispieť sumou 20 EUR mesačne.

Meno:SRUN Kosal
Rok narodenia:2004
Bývanie rodiny:Khan Mean Chey
Krajina:Kambodža
Matka:?
Poznámka:Zomrela v dôsledku HIV/AIDS
Otec:?
Poznámka:Zomrel v dôsledku HIV/AIDS

VZDELANIE:

MINULOSŤ:

O Kosal nás informovala miestna organizácia zaoberajúca sa ľuďmi v hmotnej núdzi. Obaja Kosaliny rodičia zomreli v dôsledku HIV/AIDS, po ich smrti si ju chcela adoptovať khmérska rodina, ale keď HIV test potvrdil prítomnosť vírusu, z adopcie vzišlo. Kosal bola zverená do výchovy HOFu, zmienená rodina ju navštevuje a Kosal u nich trávi najväčšie sviatky.

Jul 2017

Kosal je zive striebro. Je to velmi mile a dobrosrdecne dievcatko. Je velmi neposedna a hyperaktivna. Je kamaratka s kazdym v HOFe a ako prva sa vie skamaratit s novymi detmi a aj s hocijakou navstevou. Starsie deti ju ochranuju ako mladsiu sestru. Do mladsich si vie aj trochu porypat lebo vie, ze ma navrch, ale vzdy to skonci hrou. Je drza milym sposobom.

V skole to Kosal moc nejde. Nevie sa sustredit a musi byt donutena do ucenia sa. Aj ked sa snazi, urobi vela drobnych chyb. Je este malicka a nezaujima ju to, ci dokonci alebo nedokonci skolu. Ovela radsej by sa santila na dvore a hrala s chlapcami futbal, miesto skoly. Momentalne opakuje treti rocnik a uvidime ako jej to pojde pri zaverecnych skuskach.

 

December 2017

Kosal je prirodzená divožienka. Je ako malá opička, ktorá sa na nás stále vešia a vyžaduje si pozornosť. Kosal si veľmi dobre rozumie s malými chlapcami. Chodí rovnako ufúľaná ako Pheakday alebo Samrith. S chlapcami si rozumie asi lepšie ako s dievčatami. Bude to skôr tým, že vo svojej vekovej kategórií v HOF dievčatá nie sú. Všetky dievčatá sú o pár rokov staršie a tak si s nimi Kosal až tak nemá šo povedať.

Jej teta žije v Takmao city. Kosal ju chodieva navštíviť počas každých prázdnin. Existuje drobné podozrenie, že jej teta je vlastne jej matka, ale túto informáciu nemáme potvrdenú. Kosal sa u tety cíti veľmi dobre. Jej teta má štyri vlastné deti s dvoma manželmi. Bývajú v Takmau city, resp. v dedinke približne 10 kilometrov od Takmao city.

Kosal rozhodne nepatrí k dobrým žiakom. V treťom ročníku prepadla už dvakrát a preto sa tento rok potáca opäť v treťom ročníku. Jediná zmena je v tom, že nepokračuje na súkromnej škole Asien, ale na štátnej základnej škole San Sam Kosal. Kosal sa jednoducho nechce učiť sa. Robila by všetko iné, len nie sedela za knihami a študovala. Takto ju čaká naozaj ťažká budúcnosť. Pochybujeme že zvládne ukončiť strednú školu a preto, aj keď je to ešte veľmi vzdialená buúcnosť, rozmýšľame, na akú učňovku alebo na aký kurz ju v budúcnosti dáme. Veľké očakávania síce nemáme, no dúfame v to, že Kosal si nájde niečo, čo ju bude naozaj baviť a čo bude robiť s radosťou a dlhodobo pri tom zotrvá.

 

Marec 2018

Kosal má dve tváre. Prvú tvár, ktorú uvidíte je tvár usmievajúceho sa anjela. Kosal je šibalka, vnucuje sa každému návštevníkovi, ktorý príde do centra House of Family. Jej druhá tvár je výrazne odlišná. Kosal má často problémy s deťmi Barang, Dara, Sav, Kakada a viac menej sa dá povedať, že so všetkými v jej vekovom okruhu. Kosal si so svojou divokou povahou neuvedomuje, že mnohým deťom naokolo doslova ubližuje. Situácia sa vyhrotila až do takého štádia, že sme museli Kosal poslať na týždeň domov k jej tete. Kosal išla počas pracovného týždňa, takže vynechala týždeň školy. House of Family ako inštitúcia nie je schopná deti trestať fyzicky, zamestnanci môžu deťom iba dohovárať. Po návrate od tety bola Kosal trochu ukľudnila.

Kosal nedbá na svoje vzdelanie. V treťom ročníku je už tretíkrát, no tentokrát sa jej to hádam už podarí a dostane sa trochu vyššie. Zamestnanci centra House of Family s ňou trávia viac času ako s ostatnými deťmi (učením), no je lenivá učiť sa.

Kosal od decembra 2017 začala navštevovať centrum MCCC (Madox Cvhivan Children center), vzdelávacie centrum, kam sa chodí učiť anglitinu a kmérčinu. Jej správanie v MCCC je veľmi dobré. Kosal tam chodí veľmi rada. Na hodinách kmériny je Kosal priemerná, hodiny angličtiny navštevovať veľmi nechce a preto niekedy len tak zostane vonku a hrá sa s deťmi. Žiaľ jej angličtina je zatiaľ veľmi slabá a nedá sa s ňou dohodnúť, naznačiť ani základné veci.

Kosal má tendenciu biť sa so svojim rovesníkom Barangom. Barang totiž často povie niečo, čo sa Kosal nepáči a Kosal to nevie prijať a niekedy si aj poplače. Vo všeobecnosti sme si všimli, že Kosal nevie prijať pravdu, ktorá sa negatívne dotýka jej osoby. Kosal sa dostáva nedostatok pozornosti a aj preto sa niekedy prejavuje ako mierne agresívna. Po sviatkoch Kmérskeho Nového roka začne Kosal so sedeniami u psychológa v MCCC. Kosal už takéto sedenia v minulosti absolvovala.

Počas Silvestra sa Kosal zúčastnila výletu. Všetky deti boli v provincií Kampot. Jeden deň sme navštívili vodopády, ďalší deň sme boli v najväčšom kambodžskom národnom parku Bokor a počas odpočítavania Nového roka sme si grilovali mäsko na pláži v meste Kep. Všetky deti sa vyjašili v mori. Po ceste z výletu sme sa zastavili v jaskyniach Kampong Trach. Deti sa osviežili vo vodnej jaskyni a užili sme si hry o cukríky vo vnútri ďalšej jaskyne, kde je aj svätyňa. Všetky deti si výlet poriadne užili a po troch dňoch sa vrátili opäť do hluku veľkomesta.

Zdravotne  sa má dobre, za posledného pol roka nebola chorá. Lieky berie pravidelne.

 

November 2018

Šibalka Kosal konečne prešla tretím ročníkom. Kosal je výrazne slabšia ako iné deti. Má neustále problémy s hygienou, čo vyústilo do toho, že dostala svrab. Kosal mala vyrážky po celom tele a neustále sa škrabala. Nakoľko v Kambodži sa nedajú kúpiť lieky na svrab, liečba trvala dlhšie a museli sme čakaž na lieky zo Slovenska. Kosal zostali po svrabovi chrasty a male jazvy po celom tele. Zásadné zmeny u Kosal nenastali. Všetko ide po starom a zdá sa, že Kosal je v House of Family spokojná. Kosal pokračuje v štúdiu kmérčiny a po novom aj angličtiny vo vzdelávacom centre MCCC. Kosal má často problém s chlapcom menom Barang. Neustále sa škriepia a hádajú. Barang hovorí Kosal nepekné veci a Kosal si to nechce pripustiť, tak mu to opláca. Kosal si je vedomá niektrých svojich nedostatkov, no zďaleka nie všetkých. Potrebuje objatie a prejav záujmu o jej osobu. Keď sa jej nedostáva pozornosti, musí si ju sama upútať a často to končí krikom. Prekvapujúco má Kosal dobrý vzťah k malým deťom. Keď vidí, že ich môže niečo naučiť alebo im nejako pomôcť, dostáva sa jej dobrého pocitu zadosťučinenia. V novembri sa podrobila testom na tuberkulózu. Našťastie jej test vyšiel negatívne, rovnako ako všetkým ostatným deťom. Počas posledného pol roka mala problémy iba so svrabom, ale ináč chorá nebola. Celkovo je v dobrom zdravotnom stave. Na konci novembra plánujeme zobrať deti do mesta Siem Reap na štvordňový výlet. Všetky deti sa už teraz veľmi tešia. Siem Reap je turistickým centrom, z ktorého sa chodí na najposvätnejšiu, najvačšiu a najznámejšiu pamiatku Kambodže, chrámy zapísané v UNESCO, očarujúci Angkor Wat, Angkor Thom a viac ako tridsať chrámov na území viac ako 10km2, ktoré predstavujú spomienku na obrovskú a silnú Kmérsku ríšu. Pre deti je to posvätné miesto, kde sa môžu učiť o svojej kultúre a presne toto je miesto, na ktoré by mali myslieť, ak chcú byť hrdí na svoju krajinu.

 

Jun 2019

 

Pre Kosal nastali tento rok veľké zmeny. Škola ju úplne prestala baviť a začala mať úroblémy aj v centre. Po niekoľkých útekoch zo školy, bey toho aby nám to nejako dokázala vysvetliť a potom čo do centra priniesla cigarety a s Barangom tajne fajčili a chcela nalakať aj menšie deti, sa sama rozhodla, že chce odisť domov. Zbalila si všetky svoje veci a sadla si do spoločenskej miestnosti, kde sa rozhodla  čakať, až kým neprišla jej teta a vysvetlila jej, že sa domov vrátiť nemôže. Takže sme Kosal dali poslednú šancu, ale aj napriek snahe zamestnancov sa nám ju nepodarilo udržať v centre. Preto sme sa rozhodli poprosiť jej rodinu, aby sa mohla vrátiť domov, pretože veľmi po tom túžila a my sme na nej videli, že je zo dňa na deň nešťastnejšia. Podarilo sa nám presvedčiť jej rodinu, ktorá si ju vzala domov k sebe a my ju chodime pravidelne navštevovať a Kosal chodi ku kamarátom do centra vždy keď je v Phnom Penhe. A vyzerá spokojne. Dokonca sa chce vrátiť do školy, v mieste kde býva a pokračovať v 3 ročníku.

 

November 2019

Netrvalo dlho a teta nezvládala Kosal zvládať. Najkritickejšie boli obdobia, keď bola Kosal sama doma, lebo teta sa ešte nevrátila z práce. Hra s ohňom bola pre Kosal očividne zábava a asi to bola aj posledná kvapka, ktorá chýbala tete, aby Kosal priviezla späť do House of Family. Nikomu sa našťastie nič nestalo. Kosal je späť v House of Family a nás čaká rovnaký kolobeh. Neochota chodiť do školy, dohováranie každý deň, pripomínanie základných zásad hygieny, ktoré zvládajú malé deti.

Kosal má 15 rokov a je jasné, že má poruchu správania, pri ktorej nepomohol ani psychológ. Opäť sa teda každý deň spolu trápime a rozmýšľame, čo bude s budúcnosťou Kosal. Najjednoduchšia cesta pre ňu bude, ak pôjde na vocational training, 6 mesačný odborný kurz s cetifikátom, a vyučí sa či už za kaderníčku, masérku alebo kuchárku, to už je jedno. Dôležité je, aby sa vedela o seba postarať a zvládnuť svoje emócie, pretože to je jej základný problém. Pocit, že všetci okolo sú na vine a ona nič zlé neurobila a pocit, že je nepochopená. Sú to veľmi závažné problémy, ktoré neskôr môžu narobiť Kosal veľa problémov. Aj preto naďalej pokračuje v stretnutiach so psychológom.

 

Marec 2020

Aj napriek tomu, že Kosal sa v škole snaží, nie sme z jej výsledkov veľmi spokojní. Kosal je stále lenivá a čítanie či vzdelávanie sa naozaj nepatrí k jej obľúbeným aktivitám. Má očividné problémy s pamäťou a za pár minút jej všetko vyfučí z hlavy. Kosal nemala za posledné obdobie žiadne zdravotné problémy.

 

 

 

 


ADOPTOVAŤ SRUN Kosal?

Vyplňte kontaktný formulár a budeme Vás kontaktovať.týmto poskytujem Občianskemu združeniu Dvojfarebný svet moje
vyššie uvedené osobné údaje za účelom ich ďalšieho spracovania,
pričom beriem na vedomie, že bližšie informácie ohľadne spracúvania
osobných údajov nájdem na stránke www.dvojfarebnýsvet.sk
v sekcii osobné údaje