Späť na zoznam »

Reitumetse MOSELLA

Môžete prispieť sumou 20 EUR mesačne.

Meno:Reitumetse MOSELLA
Rok narodenia:2000
Bývanie rodiny:Katse
Krajina:Lesotho
Počet súrodencov:2 bratia
Matka:Nthabeseng Mosella
Poznámka:matka je v JAR, deti nechala samé na seba
Otec:neznámy

VZDELANIE:

Škola:St. Cecilia Primary School

MINULOSŤ:

Reitumetsina matka odišla v decembri 2009 za prácou do JAR a už nevrátila. Deti išli na policajnú stanicu v Katse, odkiaľ ich previezli na policajnú stanicu v TY, kde matka vyrastala. Polícia odovzdala deti miestnej rodine, ktorá sa o ne starala niekoľko dní. Keďže však rodina má vlastné deti, požiadala políciu o kontakt na miestne sirotince. Následne nás polícia poprosila o pomoc a prevzatie detí do starostlivosti.

30.11. 2017

S Reitumetse nie sú v sirotinci žiadne problémy. je stále nápomocná, veselá a vnímavá. O štúdium má záujem a niekedy si od dobrovoľníkov vypýta aj radu. Napriek tomu v škole dosiahla podpriemerné výsledky, čo ju veľmi mrzelo. Svoje povinnosti si ale v sirotnci plní zodpovedne. Na prázdniny ju so sebou k svojej sestre zobrala naša iná zverenkyňa a Reitumetse sa veľmi tešila.

Zdravotne je na tom v poriadku, nemá väčšie problémy. 

18.6. 2017

Reitumetse patrí medzi naše inteligentné dievčatá. Vyhýba sa konfliktom, rada sa túli. 16.6. ukončila polrok. Na výsledky čakáme. Teraz si užíva prázdniny.Počas školského roku jej ukradli knihu, bola z toho veľmi smutná a plakala. Nakoniec sme knihu našli - malo ju jedno z našich bábätiek, ktoré sa snažilo už teraz v mladom veku preštudovať veci ohľadom fyziky. 

Po zdravotnej stránke sa jej zhoršil zrak. Boli sme na vyšetrení a zistili,že má šedý zákal. Rozmýšľali o operácii ale nakoniec sa rozhodli počkať kvôli HIV, čo bude nasledovať. Predpísali jej špeciálne okuliare v prepočte za 140 eur.   

10.2. 2017

Reitumetse je veľmi šikovné dievča. Pravidelne pomáha v kuchyni. S Motselisi R. tvorí nerozlučnú dvojicu. Majú svoje tajomné rozhovory. S ostatnými deťmi tiež nemá žiadny problém. Rada sa zapája do chlapčenských hier, často ju vidieť ako sa doťahuje s chlapcami. Pomáha s malými detičkami. Nemôže jej ujsť žiadna aktivita. 

Miluje filmy a skákanie cez švihadlo. Začal nový školský rok a Reitumetse pokračuje v 8. triede na Makole HS. Každý večer si pripravuje veci do školy, od čistenia topánok až po knihy a zošity. 

1.7. 2016 

Žiaľ, situácia s deťmi a ich matkou sa skomplikovala. Matka si deti vzala koncom roka 2015 späť  domov,  v  presvedčení že  už  sa  o  nich  dokáže  sama  postarať.  Deti  sa  však pravidelne  vracali  a žiadali  náš  domov  o  jedlo,  pretože  nemali čo  jesť keď  sa  matka vytratila  za  prácou  do  JAR.  Situácia  sa  vyhrotila  v  máji  tohto  roka.  Jej  mladší  brat Thabo sa už nechcel vrátiť po návšteve späť domov, tvrdil, že nemajú čo jesť, nemajú potrebné veci do školy, niekedy nemajú ani len vodu, je im zima a žijú v zlých hygienických  podmienkach.  Dozvedeli sme sa,že mama  sa  objaví  doma  len  zriedkakedy.  Neskôr  ho  nasledoval  aj  starší brat  QabeKulo.  Požiadali  sme  sociálny  úrad  v  T.Y.  aby  deti  opäť  oficiálne  zaradili  do St. Cecilia RCM Orphanage domova. Reitumetse nasledovala bratov ako posledná a do domova sa vrátila na presvečenie  najstaršieho  brata  17.  júna,  keď  jej  začali školské prázdniny. Žiaľ,  jej  zdravotný stav bol veľmi kritický, bola veľmi chudá. Nemohla jesť pretože mala veľmi stiahnutý žalúdok , ako  tvrdila,  niekoľko  týždňov  len  veľmi  málo  jedla.  Vzali  sme  ju  na  vyšetrenie  do nemocnice v T.Y. Po predpísaní liekov a pití ovocných džúsov sa jej tráviaci systém znova vyrovnal. Naďalej je však veľmi chudá. Postupne sa začína zapájať do sociálneho života v  domove,  aj  keď ešte  nie je  ešte  schopná  pomáhať.  Ich  matka,  v štvrtom mesiaci, sa objavila v domove koncom júna, pobudla v domove tri dni a žiadala aby sme deti pustili domov, najmä Reitumetse. Deti sa s ňou nechceli ani len stretnúť. Presvedčili sme ju, že im nie je schopná zabezpečiť základné životné podmienky, a bude lepšie ak ostanú u nás. Sľúbila nám, že ich bude finančne podporovať. Veríme, že  po  dlhšej  dobe  strávenej  u  nás  sa  Reitumetsin  stav zlepší, že  opäť  naberie stratenú energiu a vráti sa ku svojej žiarivej povahe a školským výsledkom.

 

20.12.2013

Aj napriek tomu že Reitumetse je skôr hanblivej povahy, je veľmi obľúbená v kolektíve detí. Začína sa z nej už stávať mladá slečna, ktorá veľmi rada pomáha pri domácich prácach v kuchyni. Je jednou z najlepších žiačok v ročníku aj s najlepšou kamarátkou Puseletso. Jej zdravotný stav je za posledného pol roka v norme a nevyskytli sa žiadne väčšie problémy. Cez vianočné prázdniny by deti mali na trvalo odísť bývať za svojou matkou, ktorá sľúbila že si ich vezme do opatery. 

 

1.6.2013

Reitumetse je nenápadné, skôr tiché dievča. Je veľmi snaživá a v škole stále patrí medzi najlepších žiakov.  V marci dostala  nové okuliare, nakoľko tie staré už boli slabé a rozbité. Jej najlepšími kamarátkami sú Puseletso a Lipalesa, s ktorými sa rada hrá či už na dvore alebo v dedine. Spolu chodievajú aj do neďalekého Kananelo centra, kde sú nepočujúce deti a učia sa ich znakovú reč. Medzi týmito deťmi majú už veľa dobrých kamarátov.

 1. 11. 2012

Reitumetse je veľmi šikovné a inteligentné dievča. Posledný štvrťrok mala najlepšie výsledky v triede. Čo sa zdravotného stavu týka, neboli za posledný polrok zaznamenané žiadne závažnejšie problémy. Járné prázdniny strávila v SCO. Tento mesiac sa končí školský rok a začnú letné prázdniny. Všetci v napätí očakávame, či sa matka Reitumetse pred Vianocami ukáže. Bola by veľmi sklamaná, keby nie, lebo sa už na ňu teší.

1.5.2012

Reitumetse sa i naďalej veľmi dobre učí. Obsadzuje vždy prvé miesta v triede. Je šikovná a zodpovedná. Cez vianočné sviatky absolvovala prvé sväté prijímanie a nečakane sa objavila jej stratená matka, ktorá pracuje v Južnej Afrike a vzala si ju a jej súrodencov na prázdniny. Vrátila ich na čas a v poriadku, strávila s deťmi aj pár dní v domove. Čakáme jej návrat na ďalšie prázdniny. U Reitumetse sme tiež zistili problémy so zrakom, poctivo nosí dosť silné okuliare, ktoré jej ale veľmi pristanú.


ADOPTOVAŤ Reitumetse MOSELLA?

Vyplňte kontaktný formulár a budeme Vás kontaktovať.týmto poskytujem Občianskemu združeniu Dvojfarebný svet moje
vyššie uvedené osobné údaje za účelom ich ďalšieho spracovania,
pričom beriem na vedomie, že bližšie informácie ohľadne spracúvania
osobných údajov nájdem na stránke www.dvojfarebnýsvet.sk
v sekcii osobné údaje