Späť na zoznam »

Rais Bhatti

Meno:Rais Bhatti
Rok narodenia:2012
Bývanie rodiny:Sansom kosal Village, Sangkat Boumg Tompun, Khan Meanchey, Phnom Penh
Krajina:Kambodža
Počet súrodencov:1
Matka:Ishrat Bhatti
Zamestnanie:masérka kuchárka
Poznámka:kresťanka, chce si založiť reštauráciu
Otec:Lazar Bhatti
Zamestnanie:učiteľ angličtiny
Poznámka:zomrel

VZDELANIE:

Škola:3.ročník

MINULOSŤ:

Rais a jeho rodina pochadzaju z Pakistanu. Jeho mama, Ishrat, tam chodila na vysoku skolu kde sa zoznamila so svojim buducim manzelom Lazarok, ktory studoval anglicky jazyk a stal sa z neho ucitel anglickeho jazyka. Postupne sa vypracoval a ziskal velmi dobre postavenie a dokazal zaobstarat manzelku a dve deti. Ishrat mala pri dome maly salon krasy, ktory bol v oblasti, kde byvali velmi oblubeny. Nanestastie boli pod neustalim dohladom moslimskych extremistov, ktory sa v tejto oblasti vyskytovali a ich zivotna uroven im prekazala a cela rodina bola atakovana. Extremisti sa zaujimali len o krestanov, ktori boli uspesni, mali lepsiu zivotnu uroven a darilo sa im. Chudobni krestania im neprekazali a boli v bezpeci pred moslimami. V roku 2016 sa extremisti vlamali do ich domu, vytiahli deti a rodicov z postele, otca Lazara zastrelili pred ocami deti a manzelky a matku Ishrat zbili, Rais mal vtedy 2 roky a pre neustaly plac ho jeden z extremistov udrel do tvare, na ktorej mu zostala jazva. V tomto momente mala rodina aspon tolko stastia, ze sa zbehli susedia a zivoty matky a deti boli zachranene. Ale prisli o otca, domov a salon, pretoze tie sa utonikom podarilo podpalit. Ishrat s chlapcami cestovala po celom Pakistane a hladala miesto, kde by ju moslimovia nenasli, ale vzdy ked sa v nejakom mieste zastavila dlhsie ako na par mesiacov, vzdy ju vystopovali a ona musela aj so synmi utekat inam. V roku 2018 Ishrat dostala ponuku od jej bratranca, aby odcestovala do ineho statu a bola tak chranena aj so synmi. Nanestastie mali peniaze len na 2 letenky a pasy a preto Ishrat aj s mladsim synom odisli do Kambodze. Starsi syn Prince je este stale v Pakistane, kde byva spolu s Ishratinym bratrancom, ale stale je v ohrozeni zivota a Ishrat sa snazi ziskat peniaze na letenku pre syna, aby odisiel z toho miesta, kde je v neustalom ohrozeni zivota a prisiel aj s bratrancom byvat do Kambodze.

Rais je velmi mily a sikovny chlapec, ktory tuzi ucit sa anglicky jazyk a byt ucitelom anglictiny ako jeho otec. Jeho doterajsi zivot na nom zanechal stopy nie len na psychike, ale aj na tele. Po udere zbraňou ma na tvari jazvu a po kopanci ma poskodenu pravu nohu. Ale aj napriek tomu ma vzdy usmev na tvari a vzdy sa snazi svojej mamke robit len radost.

 

December 2019

Reis je smejko. V Kambodži žije viac ako rok a už sa podarilo aj jeho staršiemu bratovi Princeovi dostať sa do Kambodže. Reis má dlhodobé problémy s nohou. Ešte stale občasne nový protézu, ale po operácií v phnompenhskej nemocnici sa je stav zlepšil a chodí aj bez protézy. Z času načas ešte spadne. Istotu v nohe nemá a aj na jeho chôdzi je vidiež, že niečo nie je v poriadku. Reis spolu  so starším bratom Princom a mamou Ishrat žijú v mestskej časti Khan Meanchey v Phnom Penhe. Ubytovanie v jednoizbovom bytíku ich stojí až 100 UDS mesačne, čo je naozaj  predražená cena za taký bytík. Mama zarába iba 80 dolárov mesačne. Chodieva variť domov do indickej rodiny každé poobedie, zatiaľ čo sú obaja chlapci v škole. Reis aj Prince chodia na súkromnú školu. Musia, nakoľko nevedia kmérsky. Každý mesiac platí Ishrat za Reisa v škole 30 USD a za Princea 45 USD. Ishrat má zdravotné problémy, presnejšie cukrovku. Lieky ju stoja približne 45 dolárov mesačne. Sama tvrdí, že slovenský donori sú jediní, ktorí ju a jej synov podporujú. S deťmi v Kambodži dlhšie zostať nechce a rada by sa presunula do Európy.

 

Marec 2020

Reis aj s bratom Princom a momou Ishrat sa v Kambodži konečne udomácnili a aj napriek tomu, že im všetkým chýba rodný Pakistan, vedia, že sa vrátiť nemôžu. Kambodža je jedna z mála krajím, ktorá je ochotná poskytnúť obyvyteľom Pakistanu víza. Spolu s bratom navštevuje Reis súkromnú školu, kde sa predmety vyučujú v angličtine. Reis síce nie je taký bystrý ako starší brat, no má rozhodne väčší úsmev. Od polovice marca študuje Reis online z domu, nakoľko sú školy z dôvodu pandémie koronavírusu uzatvorené.