Späť na zoznam »

Prince Bhatti

Meno:Prince Bhatti
Dátum narodenia:01.05.2011
Bývanie rodiny:31 BT, Sansomkusol Village, Sangkat Boumg Tompun, Khan Meanchey, Phnom Penh
Krajina:Kambodža
Počet súrodencov:1
Matka:Ishrat Bhatti
Zamestnanie:kuchárka, masérka
Otec:Lazar Bhatti
Poznámka:zomrel v Pakistane

VZDELANIE:

MINULOSŤ:

Prince a jeho rodina pochadzaju z Pakistanu. Jeho mama, Ishrat, tam chodila na vysoku skolu kde sa zoznamila so svojim buducim manzelom Lazarok, ktory studoval anglicky jazyk a stal sa s neho ucitel anglickeho jazyka. Postupne sa vypracoval a ziskal velmi dobre postavenie a dokazal zaobstarat manzelku a dve deti. Ishrat mala pri dome maly salon krasy, ktory bol v oblasti, kde byvali velmi oblubeny. Nanestastie boli pod neustalim dohladom moslimskych extremistov, ktory sa v ten oblasti vyskytovali a ich zivotna uroven im prekazala a cela rodina bola atakovana. Extremisti sa zaujimali len o krestanov, ktori boli uspesni, mali lepsiu zivotnu uroven a darilo sa im. Chudobni krestania im neprekazali a boli v bezpeci pred moslimami. V roku 2016 sa extremist vlamali do ich domu, vytiahli deti a rodicov z postele, otca Lazara zastrelili pred ocami deti a manzelky a matku Ishrat zbili, Prince mal vtedy 4 roky. V tomto momente mala rodina aspon tolko stastia, ze sa zbehli susedia a zivoty matky a deti boli zachranene. Ale prisli o otca, domov a salon, pretoze tie sa im podarilo podpalit. Ishrat s chlapcami cestovala po celom Pakistane a hladala miesto, kde by ju moslimovia nenasli, ale vzdy ked sa v nejakom mieste zastavila dlhsie ako na par mesiacov, vzdy ju vystopovali a ona musela aj so synmi utekat inam. V roku 2018 Ishrat dostala ponuku od jej bratranca, aby odcestovala do ineho statu a bola tak chranena aj so synmi. Nanestastie mali peniaze len na 2 letenky a pasy a preto Ishrat aj s mladsim synom odisli do Kambodze. Starsi syn Prince ostal v Pakistane, kde byval spolu s Ishratinym bratrancom, ale stale je v ohrozeni zivota a Ishrat sa snazila ziskat peniaze na letenku pre syna, aby odisiel z toho miesta, kde je v neustalom ohrozeni zivota a prisiel aj s bratrancom byvat do Kambodze.

Jul 2019

Prince a jeho rodina pochadzaju z Pakistanu. Jeho mama, Ishrat, tam chodila na vysoku skolu kde sa zoznamila so svojim buducim manzelom Lazarok, ktory studoval anglicky jazyk a stal sa s neho ucitel anglickeho jazyka. Postupne sa vypracoval a ziskal velmi dobre postavenie a dokazal zaobstarat manzelku a dve deti. Ishrat mala pri dome maly salon krasy, ktory bol v oblasti, kde byvali velmi oblubeny. Nanestastie boli pod neustalim dohladom moslimskych extremistov, ktory sa v ten oblasti vyskytovali a ich zivotna uroven im prekazala a cela rodina bola atakovana. Extremisti sa zaujimali len o krestanov, ktori boli uspesni,  mali lepsiu zivotnu uroven a darilo sa im. Chudobni krestania im neprekazali a boli v bezpeci pred moslimami. V roku 2016 sa extremist vlamali do ich domu, vytiahli deti a rodicov z postele, otca Lazara zastrelili pred ocami deti a manzelky a matku Ishrat zbili, Prince mal vtedy 4 roky. V tomto momente mala rodina aspon tolko stastia, ze sa zbehli susedia a zivoty matky a deti boli zachranene. Ale prisli o otca, domov a salon, pretoze tie sa im podarilo podpalit. Ishrat s chlapcami cestovala po celom Pakistane a hladala miesto, kde by ju moslimovia nenasli, ale vzdy ked sa v nejakom mieste zastavila dlhsie ako na par mesiacov, vzdy ju vystopovali a ona musela aj so synmi utekat inam. V roku 2018 Ishrat dostala ponuku od jej bratranca, aby odcestovala do ineho statu a bola tak chranena aj so synmi. Nanestastie mali peniaze len na 2 letenky a pasy a preto Ishrat aj s mladsim synom  odisli do Kambodze. Starsi syn Prince ostal  v Pakistane, kde byval spolu s Ishratinym bratrancom, ale stale je v ohrozeni zivota a Ishrat sa snazila ziskat peniaze na letenku pre syna, aby odisiel z toho miesta, kde je v neustalom ohrozeni zivota a prisiel aj s bratrancom byvat do Kambodze.

Prince je velmi mily a sikovny chlapec, ktory sa velmi tuzi ucit anglicky jazyk a byt ucitelom anglictiny ako jeho otec. Na svoj vek je velmi vyspely a snazi sa so vsetkym pomahat svojej mame a bratovi. Velmi rad chodi do skoly a ucitelia si ho velmi chvalia. Aj napriek tomu, ze chodi do skoly , kde sa uci po anglicky, ide mu to velmi dobre a kazdy den sa tesi do skoly na nove vedomosti.

 

December 2019

Prince má na rozdiel od mladšieho brata Reisa smutnejšiu tvár. V Kambodži žije viac ako pol roka. Spolu  s bratom Reisom a mamou Ishrat žijú v mestskej časti Khan Meanchey v Phnom Penhe. Ubytovanie v jednoizbovom bytíku ich stojí až 100 USD mesačne, čo je naozaj  predražená cena za taký bytík. Mama zarába iba 80 dolárov mesačne. Chodieva variť domov do indickej rodiny každé poobedie, zatiaľ čo sú obaja chlapci v škole. Reis aj Prince chodia na súkromnú školu. Musia, nakoľko nevedia kmérsky a v miestnej štátnej škole by sa kvôli rečovej neznalosti nedorozumeli. Každý mesiac platí Ishrat za Reisa v škole 30 USD a za Princea 45 USD. Prince má v škole veľmi dobré hodnotenie. Ishrat má zdravotné problémy, presnejšie cukrovku. Lieky ju stoja približne 45 dolárov mesačne. Sama tvrdí, že slovenský donori sú jediní, ktorí ju a jej synov podporujú. S deťmi v Kambodži dlhšie zostať nechce a rada by sa presunula do Európy.

 

Marec 2020

Prince aj s bratom Reisom a momou Ishrat sa v Kambodži konečne udomácnili a aj napriek tomu, že im všetkým chýba rodný Pakistan, vedia, že sa vrátiť nemôžu. Kambodža je jedna z mála krajím, ktorá je ochotná poskytnúť obyvyteľom Pakistanu víza. Spolu s bratom navštevuje Prince súkromnú školu, kde sa predmety vyučujú v angličtine. Prince síce nie je taký smejko ako mladší brat, no má lepšie školské výsledky a aj mama si ho pochvaľuje, že je dobrý študent. Od polovice marca študuje Prince online z domu, nakoľko sú školy z dôvodu pandémie koronavírusu uzatvorené.