Späť na zoznam »

OUN Sav

Môžete prispieť sumou 20 EUR mesačne.

Meno:OUN Sav
Dátum narodenia:7.8.2011
Bývanie rodiny:Phum Preak Svay, Sangkat Steung Veng, Koh Kong province
Krajina:Kambodža
Počet súrodencov:3
Matka:OEUN Mom
Dátum narodenia:2.4.1980
Zamestnanie:žena v domácnosti
Poznámka:zomrela na AIDS v máji 2017
Otec:OUN Rittha
Dátum narodenia:10.2.1978
Zamestnanie:stavbár
Poznámka:HIV pozitívny

VZDELANIE:

Škola:Bez predchádzajúceho školského vzdelania

MINULOSŤ:

Otec je vo väzení na Koh Kongu za predávanie drog. Je HIV pozitívny. Matky nebrala ARV liečbu a v máji 2017 umrela na AIDS. Odvtedy žil Sav spolu s mladším bratom Darom v pagode. Sav a Dara majú ešte dvoch starších bratov. Najstarší, ročník 1999, mladší, ročník 2004. Obaja HIV negativni.

Status dieťaťa v HOF: indoor

Prijatie do HOF:   18.7.2017 

Vývoj dieťaťa v HOF:

Sav prišiel do HOF vo veku 6 rokov so svojim mladším bratom Darom, ktorý má 3 roky.

Prvé týždne trávil viac v nemocnci ako na projekte. Má tachykardiu a tuberkulózu, hepatopahiu. Je na prvej línií ARV liečby.

Počas prvého mesiaca sa Sav tváril, že mu nie je dopriané tak ako ostatným deťom. Často mal zamračený výraz tváre, ak sme mu čo i len chvíľku nevenovali pozornosť. Našťastie tento črt z tváre sa mu už po druhom mesiaci z tváre vytratila a je to spokojný a usmievavý chlapec. Rád sa hrá a veľmi si obľúbil slovenskú lekárku.

 

November 2017

Počas setpembra si Sav rozbil hlavu o kovovú hojdačku, takže si opäť na dva dni pripomenul nemocničné priestory. Po návrate do HOF musel dobehnúť všetko, čo zameškal a tak sa celé dni naháňal a jašil. Energie má na rozdávanie. Je usmievavý, má rád spoločnosť a veľmi sa teší pozornosti. Niekedy sa na nás aj zamračí, keď mu nevyhovieme. Napríklad keď nedostane cukrík. Vie sa nahnevať, zamračene odíde a už sa s nami nechce hrať. Na ďalší deň je to už zase náš usmiatý Sav, ktorý nám svojí úsmevom a hravosťou robí radosť. Často sa hrá na „krupeta“ (lekára). Chodí s fonendoskopom okolo krku alebo si niekedy dá na uši, pomaličky sa k nám priblíži a fonendoskop prilepí niekam na stred hrudníka.

Žiaľ o zubnú hygienu nikto u neho nedbal. Sav má pokazené zúbky ale našťastie sú to zatiaľ iba mliečne, ktoré sa už pýtajú von. Zdravotne je na tom Sav veľmi zle. Je často chorý. Berie veľmi veľa liekok a nerobí to dobre jeho pečeni.

Od novembra nastúpil do prvého ročníka na štátnu základnu školu San Sam Kosal. Veľa školy vymeškal, lebo dostal dengue horúčku.

 

Marec 2018

Sav patrí k najmladším deťom na projekte. Po pol roku sa mu skončila liečba tuberkulózy. Sav má viacero dlhodobých zdravotných problémov. Často sa cítil zle, no odkedy sa mu znížilo množstvo liekov, je ivší, usmievavejší a nemá tie svoje nálady. Celkovo sa jeho správanie zlepšilo. Sav si často poplače. Predsa len, oproti ostatným deťom je stále krpec a tak si na neho staršie deti niekedy dovoľujú.

Sav mal problémy s prejedaním. Má veľký apetít a často sa prejedol. Potom ho bolelo brucho. Zamestnanci centra House of Family boli upozornení, aby dávali Savovi menšie porcie. Po pár týždňoch sa situácia so Savovim prejedaním zlepšila. Bolesti brucha ho už netrápia. Dokonca, keď je navarené jedlo, ktoré mu nechutí, tak povie že slovenský zamestnanci mu zakázali jesť.

Savove školské výsledky sa síce zlepčujú, no vyzerajú to zle-nedobre. V prvom ročníku dosahuje pod 50 percent, čo znamená, že by prepadol. Sav je značne slabší študent, ako jeho mladší brat Dara, ktorý navštevuje škôlku. Sav si s najväčšou pravdepodobnosťou prvý ročník zopakuje.

Sav začal od decembra 2017 začala navštevovať centrum MCCC (Madox Cvhivan Children center), vzdelávacie centrum, kam sa chodí učiť kmérčinu a hrať s kamarátmi z centra MCCC. Miestni učitelia si ho pochvaľujú, poznamenali, že Sav je šikovný. Zatiaľ nám robí v MCCC dobré meno a robí nám tam radosť, dúfame, e to tak bude pokračovať a nájde sa v niektorej z aktivít (kmérčina, matematika, angličtina, počítače, hra na klavír, flautu,... ), ktoré centrum ponúka. Keď tam v decembri začal chodiť, mal problémy s písaním a šítaním, no teraz je už na dobrej ceste.

Počas Silvestra sa Sav zúčastnil výletu. Všetky deti boli v provincií Kampot. Jeden deň sme navštívili vodopády, ďalší deň sme boli v najväčšom kambodžskom národnom parku Bokor a počas odpočítavania Nového roka sme si grilovali mäsko na pláži v meste Kep. Všetky deti sa vyjašili v mori. Po ceste z výletu sme sa zastavili v jaskyniach Kampong Trach. Deti sa osviežili vo vodnej jaskyni a užili sme si hry o cukríky vo vnútri ďalšej jaskyne, kde je aj svätyňa. Všetky deti si výlet poriadne užili a po troch dňoch sa vrátili opäť do hluku veľkomesta.

Počas sviatkov Kmérskeho Nového roka zostane Sav aj s bratom Darom v centre.