Späť na zoznam »

OUN Dara

Môžete prispieť sumou 20 EUR mesačne.

Meno:OUN Dara
Dátum narodenia:8.7.2014
Bývanie rodiny:Phum Preak Svay, Sangkat Steung Veng, Koh Kong province
Krajina:Kambodža
Počet súrodencov:3
Matka:OEUN Mom
Dátum narodenia:2.4.1980
Zamestnanie:žena v domácnosti
Poznámka:umrela na AIDS v máji 2017
Otec:OUN Rittha
Dátum narodenia:10.2.1978
Zamestnanie:stavbár
Poznámka:HIV pozitívny

VZDELANIE:

Škola:Bez predchádzajúceho školského vzdelania

MINULOSŤ:

Otec je vo väzení na Koh Kongu za predávanie drog. Je HIV pozitívny. Matky nebrala ARV liečbu a v máji 2017 umrela na AIDS. Odvtedy žil Sav spolu s mladším bratom Darom v pagode. Sav a Dara majú ešte dvoch starších bratov. Najstarší, ročník 1999, mladší, ročník 2004. Obaja HIV negativni.

Status dieťaťa v HOF: indoor

Prijatie do HOF:   18.7.2017          

Vývoj dieťaťa v HOF:

Dara prišiel do HOF vo veku troch rokov spolu so starším bratom Savom, ktorý má šesť rokov. Prvé týždne trávil viac času v nemocnici ako na projekte, nakoľko bolo potrebné urobiť všetky vyšetrenia. Je na prvej línií ARV liečby. Na prostredie si rýchlo zvykol. Je najmenší na projekte a energie má na rozdávanie.

 

November 2017

Dara je na projekte tri mesiace. Veľmi rád sa hrá a jaší. Vždy chodí za slovenským staffom a veľmi rád sa s mani hráva. S najmenšími deťmi na projekte vychádza veľmi dobre. Staršie deti si moc nevšíma, čo je v jeho veku úplne ľpochopiteľné. Je predškolského veku, takže doobedia trávi na projekte, počas toho sú ostatné deti v škole. S pomocou lokálneho personálu sa učí kresliť základné znaky kmérskej abecedy ale aj stromy, autíčka, domčeky a zvieratká. V priebehu dňa si kreslí, naháňa sa, skladá Lego, puzzle, drevené skladačky. Všetko vždy so svojimi najmenšími kamarátmi. Je obrovský labužník a zje všetko čo vidí. Je spoločenský, usmievavý, nie je rozmaznaný a nikdy neplače. Zdravotne je vporiadku.

April 2018

Nakoľko Dara trávil vela času sám, lebo jeho malý kamaráti chodili do školy, rozhodli sme sa Daru trochu socializovať a v decembri sme ho dali do škôlky. Dara je v škôlke veľmi živý. Jeho učiteľka ho popisuje ako veľmi hravé dieťa, ktoré má vela kamarátov. K Darovmu prospechu sa vyjadrila, že je priemerne vzdelaný. Jeho správania na zašiatu nebolo najlepšie, lebo Dara sa chcel iba hrať, ale každým dňom je to lepšie a lepšie a Dara sa vie v škôlke sústrediť na učivo.  

Dara miluje všetky sladkosti. Rád sa k nám priblíži a pýta “skokrop” (cukrík). Pritúli sa k skrinke, kde sú “skokropy” skované a hladká skrinku. Je nesmierne rozkošný. Keď cukrík dostane, vždy pýta ešte jeen pre svojho brata Sava a kamaráta Kakadu. Dara na svojich kamarátov myslí vždy a nemá problem sa podeliť.

Darovi a jeho bratovi sme dali plyšovú hračku. Savomi sa jeho hračka nepáčila a chcel Darovho macíka (Darova hračka bola krajšia). Dara nemal problem v momente sa rozhodnúť a okamžite si s bratom hračku vymenil. Svojho brata a kamarátov má naozaj rád.

Počas roka sme boli s deťmi v aquaparku. Dara sa prvýkrát zoznamoval s vodou. Zostal iba v detskom bazéniku spolu s najmenšími deťmi. Počas Silvestra sa Dara zúčastnil výletu. Všetky deti boli v provincií Kampot. Jeden deň sme navštívili vodopády, ďalší deň sme boli v najväčšom kambodžskom národnom parku Bokor a počas odpočítavania Nového roka sme si grilovali mäsko na pláži v meste Kep. Všetky deti sa vyjašili v mori. Po ceste z výletu sme sa zastavili v jaskyniach Kampong Trach. Deti sa osviežili vo vodnej jaskyni a užili sme si hry o cukríky vo vnútri ďalšej jaskyne, kde je aj svätyňa. Všetky deti si výlet poriadne užili a po troch dňoch sa vrátili opäť do hluku veľkomesta. Dara bol počas cesty na prestížnom prednom sedadle na kolenách zamestnancov. Počas výletu kameroval na outdoorovú kameru videá a zoznamoval sa s touto technikou. Po vylete bol on, ako aj všetky ostatné deti spokojný.

Od decembra začal Dara pravidelne navštevovať vzdelávacie centru MCCC. Chodí sa tam hrávať ale aj vzdelávať.

Približne vo februári sme si všimli, že Dara má chvíľky, keď len pasívne sedí a pozerá do nekonečna. Tieto jeho nálady sa začali opakovať a nevieme prečo. Učiteľka v škôlke zmeny na Darovom správaní nespozorovala a Dara je v škôlke stale veľmi živý. Hádam je to len únava zo všetkým cktivít, ktoré Dara má.

Počas sviatkov Kmérskeho Nového roka zostane Dara aj s bratom Savom v centre.