Späť na zoznam »

Nieng Sambat

Meno:Nieng Sambat
Rok narodenia:2004
Krajina:Kambodža
Počet súrodencov:3

VZDELANIE:

Január 2018:

Rodičia Sambat nepracovali a iba sa túlali ulicami slumu. Otec bol dlhodobo chorý, mal problém s pľúcami. Po smrti otca v októbri 2017 sa o deti začala starať iba mama. Matka nezvládala celú situáciu a začala užívať drogy. Za to bola veľmi rýchlo prebratá do rúk polície a bola uväznená. Od novembra 2017 zostali deti samé. Výchovu a finančné zabezpečenie štyroch detí musel prebrať do rúk najstarší syn, Nieng Da. Pracuje ako opravár motoriek. Denne zarobí 2,5 - 5 USD. Rodina si vie dovoliť jedlo trikrát denne.

Sambat aktuálne študuje na štátnej škole v siedmom ročníku. Jej škola je vzdialená približne 300 metrov od jej domu. V priebehu jedného mesiaca má vyučovanie doobeda od 7:00 do 11:00. Ďalší mesiac má poobedné vyučovanie od 13:00 do 17:00. Dvakrát až trikrát týždenne má vyučovanie doobeda aj poobede. Jej obľúbený predmet je matematika a najslabšia je v angličtine. Práve preto by si ju chcela zlepšiť. Jej školské výsledky sú priemerné. Je v poradí pätnásta najlepšia z 36 detí v triede. Ak by začala študovať angličtinu, kurz by bol od 17:30 do 18:30. Škola je vzdialená 500 metrov od ich bývania a domov sa bude vracať za tmy, čo je v tejto lokalite trochu nebezpečné. Vo voľnom čase si rada zahrá futbal s kamarátmi v slume alebo len tak zostane doma.

Dom v ktorom bývajú, im nepatrí. Majiteľ domu je bohatý, a tak nechal deti bývať v dome bez akéhokoľvek poplatku. Rodina je podporovaná komunitou v podobe ryže. Ryžu dostávajú zdarma. Najmladší brat Sambat, ktorý má iba 4 roky, chodí do škôlky, ktorú spravuje mimovládna organizácia “Sky”. Zdravotne je na tom Sambat dobre. Žiadne ochorenia ju netrápia.