Späť na zoznam »

NHIEN Chomron

Meno:NHIEN Chomron
Rok narodenia:2006
Bývanie rodiny:Andong village, Sangkat Kork Roka, Khan Prek Pnov , Phnom Penh
Krajina:Kambodža
Počet súrodencov:5
Poznámka:Matka vo väzení.
Poznámka:Otec umrel.

VZDELANIE:

Škola:Primary school

Rodičia Chomrona nepracovali a iba sa túlali ulicami slumu. Otec bol dlhodobo chorý, mal problém s plúcami. Po smrti otca v októbri 2017 sa o deti začala starať iba mama. Matka nezvládala celú situáciu a začala užívať drogy. Za to bola veľmi rýchlo prebratá do rúk polície a bola uväznená. Od novembra 2017 zostali deti samé. Výchovu a finančné zabezpečenie štyroch detí musel prebrať do rúk najstarší syn, Nieng Da. Pracuje ako opravár motoriek. Denne zarobí 2.5 - 5 USD. Rodina si vie dovoliť jedlo trikrát denne.

Chomron aktuálne študuje na štátnej škole v piatom ročníku. Jeho škola je vzdialená približne 300 metrov od jej domu. V priebehu jedného mesiaca má vyučovanie doobeda od 7:00 do 11:00. Ďalší mesiac má poobedné vyučovanie od 13:00 do 17:00. Dvakrát až trikrát týždenne má vyučovanie doobeda aj poobede. Obľúbený predmet je matematika a najslabší je v angličtine. Práve preto by si ju chcel zlepšiť. Jeho školské výsledky sú priemerné. Je v poradí pätnásty najlepší z 36 detí v triede. Ak by začal študovať angličtinu, kurz by bol od 17:30 do 18:30. Škola je vzdialená 500 metrov od ich bývania a domov sa bude vracať za tmy, čo je v tejto lokalite trochu nebezpečné. Vo voľnom čase si rád zahrá futbal s kamarátmi v slume alebo len tak zostane doma.

Dom v ktorom bývajú im nepatrí. Majiteľ domu je bohatý a tak nechal deti bývať v dome bez akéhokoľvek poplatku. Rodina je podporovaná komunitou v podobe ryže. Ryžu dostávajú zdarma. Najmladší brat Sambat, ktorý má iba 4 roky chodí do škôlky, ktorú spravuje mimovládna organizácia “Sky”. Zdravotne je na tom Sambat dobre. Žiadne ochorenia ju netrápia.