Späť na zoznam »

Matsemela John LINALE

Môžete prispieť sumou 20 EUR mesačne.

Meno:Matsemela John LINALE
Rok narodenia:1996
Bývanie rodiny:Berea TY PO. Box 1272
Krajina:Lesotho
Počet súrodencov:2
Matka:Mphokoana Linale
Otec:Teloko Linale

VZDELANIE:

Škola:Makola Government Secondary School

MINULOSŤ:

Matsemela žil so starým otcom, ktorý je starý, chorý a veľmi chudobný. Matka Matsemela odišla pravdepodobne do RSA a nestarala sa o deti. Matsemela si po úspešnom ukončení základnej školy, Tumelo english medium school v Maseru, pomocou strýka vybavil štúdium na Strednej škole Makola High School, ktorá je blízko nášho detského domova, kde je umiestnený jeho malý brat Kekeletso. Matkina teta, ktorá žije v Habuasono mu prisľúbila, že počas štúdia môže ostať bývať u nej s tým, že my sme mu ponúkli možnosť stravovať sa v orphange. Žiaľ, situácia sa však zmenila a známi Matsemelu odmietli. Rozhodli sme sa ho umiestniť v našom detskom domove. Matsemela je stále v kontakte so starým otcom.

30.11.2017

Matsemela skončil stredenú školu a chystá sa na univerzitu, kde by chcel študovať lekárstvo. Na záverečných skúškach mal problém s matematikou, ktorú si chce ale budúci rok opraviť. Na Matsemelu sme veľmi hrdí. Je veľmi samostatný a huževnatý. Prejavil záujem, že by si cez prázdniny chcel privyrobiť, tak mu slovenská posádka zohnala brigádu. Veľmi si túto šancu váži a bolo dojemné pozorovať ako sa pred prvým pohovorom modlí. Táto zmena pre Matsemelu znamená, že sa musel presťahovať zo sirotinca do Maseru k jednému našemu bývalému zverencovi, ktorému sme pomohli s prácou minulý rok. Chlapci ale žijú vo veľmi jednoduchých podmienkach, takže realitu života mimo brány sirotinca dosť výrazne pocítili. Matsemelovi sme ale aj naďalej nápomocní, aby sme mu uľahčili jeho začiatky samostatného života. Po brigáde v auguste 2018 predpokladáme, že nastúpi na univerzitu a budeme ho v štúdiu aj naďalej podporovať.

 

20.06.2017

 Matsemela je v očiach detí ale i SR dobrovoľníkov „náhradným otcom“ všetkých detí v sirotinci. Je veľmi inteligentný, pracovitý a za všetko vždy veľmi vďačný. Patrí medzi najobľúbenejšie deti v sirotinci, s každým je kamarát, venuje sa najmenším ale i starším deťom. Máme z neho veľkú radosť, i keď jeho posledné školské výsledky boli relatívne zlé. Dúfame, že najbližšie si známky opraví, aby ho na základe výsledkov mohli prijať na univerzitu. Zimné prázdniny bude tráviť v sirotinci, ale iba 3 týždne, pretože na zvyšné tri pôjde späť do školy, kde sa ako maturant musí zúčastniť zimnej školy. Má pred sebou sľubnú budúcnosť, veríme, že sa chopí všetkých šancí ktoré mu život ponúkne a bude z neho úspešný človek. Má na to!

 

17.12.2016

Matsemela  je  sebavedomý  mladý muž.  V škole  sa  mu  veľmi  dobre  darí.  Medzi  stredoškolákmi  v  sirotinci  je jeden z  tých,  ktorí  dosiahli  najlepšie školské  výsledky. Záleží  mu na vzdelaní. Má ambíciu študovať na zahraničnej univerzite. Chcel by sa stať doktorom. Hovorí  o  tom že  keby  bolo  možné  rád  by študoval  na  Slovensku.  Zdravotne  vo  vš

St. Cecilia RCM Orphanage eobecnosti je na tom v poriadku. Nedávno však mal chrípkový vírus, vďaka ktorému mal vysoké horúčky až 40tky. Avšak pod pedantnou starostlivosťou dobrovoľníčky Dianky sa z toho pomerne rýchlo dostal. Medzi deťmi v sirotinci je veľmi obľúbený, vnímajú ho ako veľkého zodpovedného brata.   

1.7. 2016 

Matsemela  je  už  mladým  mužom,  veľmi  ochotným,  zodpovedným  a  starostlivým.  Je pravou  rukou  Fathera  Mahlaku.  Napriek  svojmu  veku  odmieta  odísť  domov  za  starým otcom,  ani  len  cez  prázdniny.  Vo  februári  2016  nastúpil  do  4.  ročníka  na  anglikánsku strednú školu  v  St  Barnabass  neďaleko  Romy  spolu  s  Tsepom  Lelefom  a  Moleboheng Mosiovou.  Zatiaľ  sa  mu  v škole  darí,  chcel  by  pokračovať  aj  naďalej  v štúdiu  na univerzite.   Počas   prázdnin  ak  je   v   domove,   je   veľmi   nápomocný,   nemá   problém doprovodiť  mladších členov  domova  do  lekára, poprípade  na úrad.  V  minulom roku 2015 si  dokonca  sám  ako  prvý  vybavil  sociálnu  podporu  od štátu  -  3000  Maloti  ročne,  ktoré dostáva v štyroch intervaloch. Pomáha zamestnancom aj v starostlivosti o najmladších členov.  Dokonca  v  apríly  zastúpil  aj  našu  opatrovateľku  v  nemocnici,  ktorá  musela  odísťna pohreb, a postral sa celý deň o 11 mesačné dieťa.

 

1.7.2015

Matsemela je už mladý muž, vyrástol a dospel. V októbri oslávi 19 rokov. V škole je i naďalej veľmi snaživý a úspešný, pracuje na sebe a na naplnení svojho sna – stať sa pilotom. Tento rok ho čaká dôležitá skúška, „junior certifikát“. Ak ju dobre zvládne, rád by prestúpil na internátnu strednú školu, kde bude mal viac času na štúdium. V jeho živote nastala dôležitá zmena. Vo februári nás navštívil riaditeľ úradu z Ministerstva soc. vecí, ktorý nás upozornil na fakt, že držať v sirotinci deti staršie ako 18 rokov je nezákonné. Nechceli sme Matsemelu poslať preč zo dňa na deň, preto sme od riaditeľa získali čas na prehodnotenie situácie u príbuzných. Prijal ho ujo, ktorý býva len neďaleko od sirotinca, takže aj do školy to má Matsemela blízko. Od štátu sme mu pomohli získať sociálnu podporu, ktorú bude dostávať pravidelne každé 2-3 mesiace, kým neskončí školu. Podpora nie je veľká, ale rozhodne pomôže. Rozlúčkovú party sme pre Matsemelu a Nthabeleng zorganizovali 14.5.2015. Odvtedy nás pravidelne navštevuje a vždy sa vyjadruje, že u príbuzných je spokojný a celkovo vníma zmenu veľmi pozitívne, ako dôležitý krok dospelosti. V rámci sirotinca bol presunutý do statusu „outdoor“, čo znamená, že mu i naďalej budeme nablízku, budeme pomáhať najmä s výdavkami na školu a zdravotnú starostlivosť.  Matsemelu máme veľmi radi a on vie, že v nás má i naďalej svoju rodinu J

 

1.1.2015

Matsemela ukončil úspešne daľší ročník na strednej škole. V škole ho veľmi chvália, je vraj veľmi 
dôsledný a starostlivý. Pomáha s doučovaním aj ostatným spolužiakom a deťom v sirotinci. Jedinú 
slabinu má Matsemela v angličtine, ktorú ale driluje a často si príde po radu keď si nevie sám poradiť. 
Matsemela začal chodit na Teen club so svojím malým bratom Kekem ktorí je HIV pozitívny, aby 
sa taktiež dozvedel o tejto chorobe a bratovi kedykolvel mohol pomôcť. Jeho najväčšou vášnou je 
spievanie, každú nedeľu ho zahliadnuť v kostolnom zbore.

Jún 2014

Matsemela sa velmi hanbil tancovat, no konecne nastal cas a casto ho vidiet so starsimi chalanmi ako ho priucaju tancu a dokonca mu to aj ide. Velmi pekne spieva, a tak sa mu snazime najst ucitela na spev. Rad sa stara o nasu malu Rabetsi (1.5 r.) a vzdy ho vidiet ako sa s nou snazi robit prve krociky. Matsemela je pracovity aj v skole a prikladne sa stara o svojho mladsieho brata Kekeho.

1.12.2013

Matsemela je veľmi dôveryhodným mladým chlapcom, avšak dostáva sa do veku, kedy začína túžiť po láske, čo je potrebné ustrážiť. Je šikovný a vždy rád pomôže či už mladším deťom alebo pracovníkom v sirotinci. Nemá rád nespravodlivosť a preto často chráni menších. Má cit pre hudbu a je zapojený v miestnom spevokole. Ako študent je veľmi ctižiadostivý a vždy sa svedomito pripravuje do školy. Rád sa zapája do všetkých aktivít ktoré sa v sirotinci dejú a jeho obľúbenou aktivitou je taktiež záhradkárčenie s ostatnými deckami. 

 

1.4.2013

Matsemela je slušný, spoľahlivý a veľmi snaživý chlapec, či už v škole alebo v detskom domove. V škole je poctivým študentom a ako jeden z mála úspešne urobil polročné skúšky. Je aktívny a snaží sa byť prítomný na každej akcii. Hneď po príchode do domova sa zapojil aj do miestneho kostolného spevokolu. Je dobrým vzorom pre menších chlapcov. V Matsemela je v detskom domove šťastný. Keď vyrastie, chcel by sa stať pilotom.


ADOPTOVAŤ Matsemela John LINALE?

Vyplňte kontaktný formulár a budeme Vás kontaktovať.týmto poskytujem Občianskemu združeniu Dvojfarebný svet moje
vyššie uvedené osobné údaje za účelom ich ďalšieho spracovania,
pričom beriem na vedomie, že bližšie informácie ohľadne spracúvania
osobných údajov nájdem na stránke www.dvojfarebnýsvet.sk
v sekcii osobné údaje