Späť na zoznam »

Esther Kadzo Kithi

Meno:Esther Kadzo Kithi
Dátum narodenia:4.12.2005
Bývanie rodiny:Msabaha
Krajina:Keňa
Počet súrodencov:4
Matka:Bendera Manyeso Kazungu
Rok narodenia:1987
Zamestnanie:príležitostné práce
Poznámka:HIV+
Otec:Patrick Kithi Thoya Sirya
Dátum narodenia:neuvedene
Zamestnanie:príležitostné práce
Poznámka:HIV+

VZDELANIE:

Škola:Mkaomoto Primary School, 4.ročník

Esther žije s oboma rodičmi a 4 súrodencami. Nežije sa im ľahko, lebo obidvaja rodičia sú HIV+. Sestrička Esther je nepočujúca a tiež HIV+. Rodina je okolím stigmatizovaná a aj preto si rodičia nevedia nájsť prácu. Hlavným dôvodom však je ich zdravotný stav. Napriek tomu, že obaja berú ARV liečbu často majú rôzne zdravotné problémy ako následok zníženej imunity. O rodinu sa však starajú príkladne. Deti sú slušné, mile navzájom si pomáhajú. Otec dokonca sám postavil hlinený domček, aby mali kde prespávať. Najťažšie rodina znáša stigmatizáciu okolia. Cítia sa veľmi opustení. Situácia v rodine veľmi poznačuje aj deti. Niektoré z detí nechodia do školy, lebo rodina má horko-ťažko peniaze na jedlo. Na školské poplatky už neostáva. Aj tie deti, ktoré chodia do školy, školu často vymeškávajú kvôli nezaplatenému školnému. Rodičia sa snažia ušetriť nejaké peniaze na školné aspoň pre niektoré z detí, lebo byť v škole znamená mať 2 jedlá denne.

Esther je veľmi mile dievča. Keď rodičia ušetria nejaké peniaze, chodí do školy. Napriek častej neprítomnosti v škole kvôli nezaplatenému školnému, sa učí dobre. Na záverečných skúškach v minulom roku dosiahla 563 bodov zo 700, čo je vysoko nad priemer. Jej obľúbené predmety sú – matematika, angličtina, svahilčina a aj ostatné humanitné predmety. V škole je veľmi aktívna. Rada tancuje, spieva a skáče cez gumu. Spolužiaci a učitelia ju majú radi.

Name Esther Kadzo  
School Mkoamoto Primary  
Class 4    
       
  1st term 2nd term 3rd term
Total 307/500    
Position 22/70    

Esther je v 4 triede na základnej škole. Urobila svoje prvé skúšky  tomto školskom roku. Podarilo sa jej získať 307 z 500 bodov. V triede sa je darí. Vyvíja sa primerane k veku a bez zravotných komplikacií. Doma taktiež pomáha. Varí, umýva riad, nosí vodu, hľadá drevo, perie. Stará sa aj o mladších súrodencov keď rodičia nie sú doma. Situácia v rodine sa nemenila. Rodina je vďačná za podporu.