Späť na zoznam »

Charles Safari

Meno:Charles Safari
Rok narodenia:2007
Bývanie rodiny:Msabaha
Krajina:Keňa
Počet súrodencov:4
Matka:neznáme
Dátum narodenia:neznáme
Zamestnanie:predaj lokálneho piva
Poznámka:matka závislá od alkoholu
Otec:Safari Kaingu Kenga
Dátum narodenia:neznáme
Zamestnanie:príležitostné, inštalatér
Poznámka:otec závislý od alkoholu

VZDELANIE:

Škola:Msabaha Junior Academy

Rodičia Charlesa sú rozvedení a obaja sú alkholici. Matku sa nepodarilo nájsť a nikdy sa nevrátila domov navštíviť deti. Otec býva doma, no je neschopný postarať sa o deti a je vždy opitý. Pije od rána do večera. Nevie ani, či jeho deti majú jedlo. Niekedy pije aj počas práce a preto počas dňa minie všetky peniaze, ktoré dokáže zarobiť, na alkohol. Keď je doma, posiela syna Charlesa do obchodu kupovať alkohol a cigarety. Je závislý alkoholik, nedokáže vydržať ani deň bez pitia a deti ho nezaujímajú.

Charles býva u svojej tety, ktorá predáva ryby v dedine. Má však svoje vlastné deti, o ktoré sa musí postarať. Pomáha Charlesovi keď môže, no jej príjem je veľmi nízky a zvyčajne funguje “z rúk do úst”, preto častokrát idú spať bez akéhokoľvek jedla. Teta je zúfalá, lebo ani predaj rýb, nie je výnosný biznis.  Okrem toho robí niekedy aj iné príležitostné práce, aby si mohli dovoliť aspoň jedno jedno denne.

Charles bol podporovaný sponzorským programom, ktorý však skončil, preto je potrebné nájsť novú podporu pre chlapca na platenie školného.  Jeho teta nie je schopná školné platiť, preto sú aj jej vlastné deti doma a do školy nechodia. Charles môže teraz kedykoľvek ukončiť štúdium, kvôli nezaplateným poplatkom.

Je veľmi šikovný študent, jeden z najlepších v triede. Podarilo sa mu dostať B+ na poslednej skúške. Je taktiež veľmi aktívny, rád sa hrá a jeho najoblúbenejší šport je futbal.

Class G2    
       
  1st term 2nd term 3rd term
Total 3xA,4xB 3xA,4xB 2xA,5xB
Position  -   -   
Charles je silný a aktívny chlapec. Pravidelne berie svoje lieky na HIV a tak netrpí žiadnymi ďalšími zdravotnými komplikáciami. Úspešne ukončil druhý ročník a podarilo sa mu získať B známku na záverečných skúškach. Matka zmizla, otec je stále opitý. Aka j pracuje, všetky peniaze minie na alcohol. Niekedy musí Charles chodiť do obchodu kupovať cigarety a alcohol pre otca. Charles žije stále u svojej tety, ktorá sa snaží ako môže, aby mu pomohla, no sama nemá dostatok peňazí na obstaranie vlastných detí. Predáva ryby v dedine a vykonáva nejaké príležitostné práce, aby tak dokázala zaobstarať aspoň jedno jedlo denne.

AUGUST 2019

Charles sa teší, že vďaka finančnej podpore môže chodiť do školy pravidelne. Teraz si užíva prázdniny. Školský rok v Keni je rozdelený na 3 trimestre – I.-III., V.-VII., IX.-XI.. Prázdniny majú deti v apríli, auguste a v decembri. Presný dátum ukončenia jednotlivých trimestrov si školy určujú podľa ich potrieb. Po každom trimestri majú deti skúšky (testy), zvyčajne 5-10. Hodnotené sú A,B,C. Cez prázdniny deti mávajú aj doučovanie, ktoré je v niektorých školách povinné. Počas voľna deti chodia do nášho centra častejšie. Majú tam pripravený program, ako napríklad – kreslenie, čítanie kníh, PC lekcie, rôzne športové hry, rozprávky a filmy. Taktiež ich doučujeme, lebo väčšina detí nemá doma podmienky na prípravu do školy. Nemajú osvetlenie. Školu končievajú medzi 16-17 hod. a tu sa začína stmievať už po 18 hod. Takže sa snažíme cez prázdniny dobehnúť, čo zameškali. To, že deti vďaka podpore môžu chodiť do školy má aj iný veľmi dôležitý význam. V škole totiž majú cez školské poplatky zaplatené aj 1-2 jedlá denne. Často je to ich jediná strava. Preto sú deti aj ich rodiny veľmi vďačné za finančnú podporu sponzora.

Charles je teraz v 3 triede na základnej škole. V triede je aktívny a snaživý. Je komunikatívny a usmievavý. Stále sa snaží komunikovať v angličtine aj keď má s tým problém. Charles pravidelne berie lieky na HIV, našťastie jeho stav sa tak nezhoršuje. Situácia doma sa nezmenila. Otec je alkoholik , kt. sa nezaujíma o chlapca. Jeho matka je stále nezvestná. Charles má šťastie, že mu pomáha jeho teta. Charles je vďačný, za možnosť šance žiť.

RESULTS

4A 4 B 2C

Deti majú zvyčajne každý trimester 5-10 skúšok. Každá skúška je hodnotená A, B, C.

NOVEMBER 2019

Charles si vedie veľmi dobre.  Počas nasledujúcich dvoch mesiacov si bude užívať prázdniny a do školy sa vráti až začiatkom budúceho roka. Charles si tieto prázdniny vychutnáva a trávi ich s kamarátmi v centre alebo v mieste kde býva, hraním a zábavou. Charles mal pred pár rokmi operáciu sluchu a občas  sa stáva, že má bolesti aj napriek tomu koľko času ubehlo od operácie. Jeho otec je stále závislý na alkohole a väčšinu času nie je doma. Preto Charles žije so svojou tetou. Charles a jeho teta sú veľmi vďační za pomoc a podporu.

 

3A 6B 1C

Deti majú zvyčajne každý trimester 5-10 skúšok. Každá skúška je hodnotená A, B, C.