Späť na zoznam »

CHAN Choch

Môžete prispieť sumou 20 EUR mesačne.

Meno:CHAN Choch
Rok narodenia:2002
Bývanie rodiny:Tangum, Meteuk, Bakan, Pursat Province
Krajina:Kambodža
Matka:CHAEM Suy
Poznámka:Zomrela v roku 2007 v dôsledku HIV/AIDS
Otec:CHAN Thim
Poznámka:Zomrel v roku 2007 v dôsledku HIV/AIDS

VZDELANIE:

MINULOSŤ:

Choch je úplná sirota. Keď v roku 2007 stratil oboch rodičov, jeho teta (23) ho priniesla do HOFu. Od toho času Chocha nikto ani zo vzdialenejšej rodiny neprišiel pozrieť, všetky sviatky a prázdniny trávi v HOFe.

Jun 2017

Choch je velmi mily a dobry chlapec. Nikdy sme s nim nemali ziadne problemy a ani konflikt. Je ustretovy a pomaha vsetkym detom v HOFe aj mimo neho. Stara sa o nasich najmensich chlapcov a ma ich rad, ako svojich bratov. Je stale usmiaty a nikdy ho nevidiet so zlou naladou.  Ma vela kamaratov v HOFe a aj v skole.

V skole sa mu dari. Patri medzi velmi dobrych ziakov. Este nevie, co by chcel v buducnosti robit a ma este vela casu na rozmyslenie. Bude nadalej navstevovat sukromnu skolu Beltei, buducim rokom bude deviatak a potom ho cakaju skusky na pokracovanie v strednej skole.

Choch je nas najlepsi futbalista. Denno denne hra s ostatnymi chlapcami futbal a vsetci ho vyhlasuju za najlepsieho hraca. Ak hraju zapas proti inemu timu, vacsinou je kapitan. Respektuju ho aj starsi chlapci, lebo vedia, ze je naozaj dobry a spravodlivy.

 

November 2017

Choch je otvorený a usmievavý chalanisko. Je stále rovnako chudý a za posledný rok veľmi nevyrástol. Teraz je v deviatom ročníku na súkromnej škole Beltei. Veľmi rád hráva futbal. Skoro nič iné ani nechce robiť. Plánuje študovať až do 12 ročníka a po strednej škole chce študovať na univerzite aby sa stal bankovníkom alebo hypotekárnym poradcom.

Letné prázdniny strávil na vidieku s rodinou v provincii Pursat. Rovnako aj sviatok Pchun Ben. Water Festival strávil ako väčšina detí v Phnom Penhe.

 

April 2018

U Chochka sa nič výrazné za posledného pol roka nezmenilo. Má dobré správanie, a aj naprek tomu, že jeho školské výsledky by mohli byť ešte lepsie, nikdy s ním nebol problem. Je slušný, v dome nie je veľmi nápomocný. Rád hrá futbal.

Počas Silvestra sa Choch zúčastnil výletu. Všetky deti boli v provincií Kampot. Jeden deň sme navštívili vodopády, ďalší deň sme boli v najväčšom kambodžskom národnom parku Bokor a počas odpočítavania Nového roka sme si grilovali mäsko na pláži v meste Kep. Všetky deti sa vyjašili v mori. Po ceste z výletu sme sa zastavili v jaskyniach Kampong Trach. Deti sa osviežili vo vodnej jaskyni a užili sme si hry o cukríky vo vnútri ďalšej jaskyne, kde je aj svätyňa. Všetky deti si výlet poriadne užili a po troch dňoch sa vrátili opäť do hluku veľkomesta.

Od marca začal Choch navštevvať umeleckú školu Yamada. Chocha doviedol ku kresleniu jeho kamarát z centra HOF Node. Choch je na umeleckej škole spokojný, učiteľ je z Japonska a Chochovi plánujeme predĺžiť školné na pol roka.

Počas sviatkon Kmérskeho nového roka pôjde navštíviť svojich príbužných do provincie Pursat.

November 2018

Chočko stále pokračuje vo svojo prieerno štandarde a po štátnej skúške sa dostáva do desiateho ročníka na Beltei. Na kreslenie už nechodí, nejako sa mu nechce. Čočko prežíva v House of Family spokojné detstvo, nič zásadné ho netrápi. Vo voľno čase športuje a v poslednej dobe chodieva aj na internet s kamarátmi, čomu sa snažíme viac zabrániť, lebo netrávia čas štúdio ale hraní počítačových hier. Choch a viacero deti sa pýtalo na povolenie telefónov, no  nakoľko máme dlhodobé skúsenosti, že telefóny v House of Family spôsobujú rapídne zhoršenie školských výsledkov, deti naďalej nemajú povolené telefóny používať. Samozrejme, že ak chcú telefonovať príbuzným, môžu, ale iba z telefónu zamestnancov. Počas sviatkov Pchum Ben išiel Choch do provincie k príbuzným. V októbri sa podrobil testom na tuberkulózu. Našťastie jeho test vyšiel negatívne, rovnako ako všetkým ostatným deťom. Počas posledného pol roka nebol chorý. Celkovo je v dobrom zdravotnom stave. Na konci novembra plánujeme zobrať deti do mesta Siem Reap na štvordňový výlet. Všetky deti sa už teraz veľmi tešia. Siem Reap je turistickým centrom, z ktorého sa chodí na najposvätnejšiu, najvačšiu a najznámejšiu pamiatku Kambodže, chrámy zapísané v UNESCO, očarujúci Angkor Wat, Angkor Thom a viac ako tridsať chrámov na území viac ako 10km2, ktoré predstavujú spomienku na obrovskú a silnú Kmérsku ríšu. Pre deti je to posvätné miesto, kde sa môžu učiť o svojej kultúre a presne toto je miesto, na ktoré by mali myslieť, ak chcú byť hrdí na svoju krajinu.

Jun 2019 

 

Choch ako doposiaľ nadovšetko miluje športy, obzvlašť futbal, ktorý sa u nás v centre hraje pravidelne. Ale samozrejme nepohrdne ani bedmintonu, basketbalu alebo nahanačke či schovavačke s menšimi deťmi. Choch nám robi radosť aj v škole. Má veľmi dobré školské výsledky. V škole sa snaži a študuje usilovne. Povahovo je to veľmi dobrý  chlapec. Nikdy s ním neboli žiadne problem. Nikdy s nim nemusel sociálny pracovník v centre riešiť žiadne problem, ani si ho nikdy nemusel zavolať do kancelárie. Podobne je to s nim aj v škole. Učitelia si ho veľmi chvália a ani jeden z jeho učiteľov na neho nepovedal nič zlé. Opisujú ho ako tichého, zdvorilého, inteligentného, vždy nápomocného chlapca, ktorý sa snaži dosahovať dobré školské výsledky.

Je milý tichý a prirodzene inteligentný. V poslednom čase dospieva a vytráca sa u neho hanblivosť. Začina reagovať ako dospelak a nevyhýba sa zodpovednosti.

Choch si, ale musí davit pozor na svoje zdravie. Je totiž na svoj vek príliš chudy a lekari hovoria o podvyžive aj keď Choch je pravidelne a dobre. V poslednom mesiaci bol vážnejšie chorý. Mal vysoké teploty a bolesti  na prsiach keď dýchal, ale po návšteve lekára mu boli podané lieky a jeho stav sa rapídne zlepšil a postupne sa dal úplne do poriadku a teraz je na tom zdravotne opať dobre.

 

November 2019

Choch nás žiaľ straší zdravotnými problémami. Má bolesti na hrudníku a lekári už dlho nevedia prísť na to, prečo. Všetky testy mu vyšli bezproblémovo, či už CT, RTG aj sonografia. V poslednej dobe ho začali bolie aj kolená. Prestal hrať futbal a na bolesti hrudníka sa sťažuje aj v pokojovom stave pri dýchaní.

Choch je v 11. ročníku. Chočko je dobrý chalanisko, nerobí problémy, vzorne sa učí a má dobré výsledky. Je tichý, vela toho nenarozpráva, ale zato sa s pokorov na všetkých okolo usmieva. Medzi deťmi je obľúbený, nikto s ním nemá konflikt.

V provincii Pursat má sestru a brata, obaja sú dospelý a majú vlastné rodiny. Choch tam strávil posledné prázdniny. Sú nápomocný a chcú svojho mladšieho brata podporovať. V prípade potreby by ho prijali k sebe do Pursatu.

 

Marec 2020

Chochko je spoločenský, usmievavý a otvorený chalan. Žiaľ už dlho ho trápia zdravotné problémy na ktorých pôvod sme doteraz neprišli. Aj napriek tomu, že prešiel všetkými možnými vyšetreniami, Choch má nestále bolesti hrudného koša. Len malí tlak na hrudný kôš mu spôsobuje bolesti. Bolesti má aj v pokojovom stave a vôbec nemôže športovať. Bolia ho aj kolená a celkovo na ňom vidno, že je podvýživený, aj keď v House of Family je jedla dosť. Choch za posledný rok schudol tri kilá.