Späť na zoznam »

Brighton Baraka

Môžete prispieť sumou 30 EUR mesačne.

Meno:Brighton Baraka
Rok narodenia:2009
Bývanie rodiny:Bydlisko: Mkunguni
Krajina:Keňa
Počet súrodencov:12
Matka:Agnes Tabu Taura
Rok narodenia:1967
Poznámka:zomrela v r. 2009 HIV+
Otec:Baraka Kazungu Ngumbao
Rok narodenia:1978
Zamestnanie:výroba miestneho alkoholu (začal len nedávno)
Poznámka:HIV+

VZDELANIE:

Škola:St. Mary`s

MINULOSŤ:

Brighton je polosirota. Jeho mama bola druhou manželkou jeho otca žijúceho polygamným spôsobom. Spolu s prvou manželkou sa starali o svoje deti aj o deti ďalších dvoch otcových manželiek, ktoré od rodiny odišli a približne raz do mesiaca chodia deti navštevovať. Aj otec rodinu opustil. Po tom ako mama zomrela na AIDS sa o Brightona a jeho súrodencov starala otcova prvá manželka, ktorá však tiež bola HIV pozitívna a zistili jej aj tuberkulózu. V tom čase rodine veľmi pomáhal najstarší brat John, ešte sám neplnoletý, ktorý sa snažil rôznymi spôsobmi zarobiť aspoň na jedlo. Brighton so súrodencami a nevlastnými súrodencami spávali v Johnovom dome, zatiaľ čo John spával u strýka a nevlastná mama vonku, lebo sa do domčeka všetci nezmestili. Po smrti prvej manželky sa otec vrátil k deťom, ktoré ostali doma, lebo niektoré sú u starej mamy a tiet. Snaží sa byť zodpovednejší no veľká časť starostlivosti aj tak spočíva na pleciach najstarších súrodencov. Nová atapa života sa mu začala po prijatí do nášho programu. Aktuálne stratil sponzorov a hľadá niekoho, kto by ho podporila v lepšej budúcnosti.

December 2022

Brighton Brian práve ukončil 5. ročník a nastupuje podľa nového školského systému v Keni do posledného ročníka základnej školy. Po šiestej triede nastúpi do strednej školy junior čo je 2. ročná príprava na strednú školu. Školu rád navštevuje. V triede má priemerné výsledky. Cez prestávky sa rád porozpráva a pošantí so spolužiakmi. Vo voľnom čase nikdy nepohrdne futbalom. Je zdravý, silný, plný energie a rastie ako z vody. Doma pomôže babičke s čím sa dá tá je z neho a jeho pomoci veľmi rada. Rád sa zastaví aj u nás v centre v sobotu kde nám chce pomáhať a zahrať sa futbal. Momentálne má prázdniny a navštevuje doučovania.

Rodina sa nachádza v tej istej situácii a sú nesmierne vďační za Brightonovu podporu ak sa pre ňu rozhodnete. 

Jul 2022

Brighton je zdravý a v poriadku, teraz má prázdniny. Chodí do piatého ročníka. Užíva si prázdniny hraním sa s kamarátmi, miluje futbal a pomáha babičke s domácimi prácami. Počas prázdnin zvykne aj s babkou odísť na dlhší čas k príbuzným. Ak môže, tak nám pride pomocť aj s niečím do centra. Brighton je vždy usmiaty a doma veľmi šťastný a užíva si lásku svojej babičky.

Rodina je na tom stale veľmi podobne a sú veľmi vďační za podporu.

 

September 2021

Chlapec je zdravý a má sa dobre, je v štvrtej triede základnej školy. Rýchlo rastie. Teraz je chlapec v  škole a v škole sa sa snaží dosahovať dobré výsledky. Na hry má čas už iba cez víkend. Brigton pomáha svojej starej mame nosiť päťlitrovú kanistru plnú vody. Čierna škvrna od svrabu na jeho tele mu zmizla a jeho koža je opäť normálnej farby.

Brigtonova stará mama má stále problémy s nohou, vie prejsť iba krátku vzdialenosť. Rodina je veľmi vďačná za podporu.

 

Marec 2021

Chlapec je zdravý a vyrážky, ktoré mal na tele začali ustupovať. Ešte sa nejaké nájdu ale už len pár. Počas pandémie chlapec vyrástol a zosilnel.  Prázdniny tu trvali 7 mesiacov ale už je naspäť v škole. Začiatky po takom dlhom čase doma neboli ľahké ale snaží sa.Cez víkendy pomáha jeho starej mame s domácimi prácami  vždy keď mu to čas dovolí. V škole sa mu darí  a hrá sa s kamarátmi ktorých dlho nevidel. ´

Jeho stará mama má pretrvavajúce  problémy s nohou kvôli ktorým si nemôže nájsť prácu a veľa chodiť. Celá rodina je veľmi vďačná za podporu.

 

September 2020

The boy is eleven year old now. He is growing up nicely. Now he is at home playing with friends and siblings. He is playing all kinds of games at home, he is very active. The boy is very cute with his smiling face all the time. The boy now cans carry five liters of water helping his grandmother. The boys used to have some scabies all over his body but now his he is ok only with some black sport all his body.

His grandmother is still has problems with her leg but she can walk short distance. This time the grandmother is trying to teach the boy some house work. The family is very thankful for the food support they received on June. Also they are very grateful for the education support of the boy.

Rodinná anamnéza:

2015 

Situácia v rodine sa nezmenila, stále majú veľa problémov. Sú veľká rodina, no väčšina z nich nemá zamestnanie. Mama umrela, otec je HIV+. O deti sa však nestará, má nezodpovedný prístup k povinnostiam. Brighton navštevuje škôlku. Rád má všetky aktivity v škôlke. Rád sa hrá, no má rád aj predškolské vzdelávanie, kde sa deti učia kresliť, jednoduché písmenka a číslice. Je tichej povahy. Je kľudnejší ako ostatné deti. Má však veľa kamarátov. Má veľmi rád svojho staršieho brata Alphana, ktorý sa o neho príkladne stará.

2016

O Brightona a jeho súrodencov sa stará babka, otec stale neprejavil záujem akokoľvek deťom pomôcť. Podľa rodných listov ich má 21. Je veľmi nezodpovedný. Babka má problem s nohami, často nemôže ani chodiť. Deti sú často hladné a nezaopatrené, lebo babka na to už nestačí. Deti si navzájom pomáhajú, no sú ešte malé, neplnoleté. Našťastie Brighton môže chodiť vďaka sponzorovi do školy, kde má aj 2 jedlá denne. 3 ročníky škôlky sú súčasťou takmer každej základnej školy, tzv. KG1, KG2, KG3 triedy. Deti sa tu učia nielen základnej motorike ale aj základom kreslenia, čítania, písania a aj matematiky. Deti, ktoré nenavštevujú škôlku, majú veľké problémy v prvom ročníku základnej školy. Niekedy ich ani nepríjmu. Školský rok v Keni je rozdelený na 3 trimestre, po každom majú deti mesiac prázdniny. V školách v tomto čase niekedy prebieha doučovanie. Žiaci na konci každého trimestra píšu testy, ktoré sú bodovo ohodnotené.

2016

 

 

 

Name

Brighton Baraka Ngombo

School

St.Mary's Catholic School

Class

KG2

 

 

 

 

 

 

 

1st term

2nd term

3rd term

TOTAL

582/800

582/800

 

Position

23 of 25

23/25

 

 

 

 

 

SUBJECTS

 

 

 

Language

 

 

 

Mathemathics

 

 

Reading in English

 

 

Reading in Kiswahili

 

 

Creative work

 

 

Science/Social science

 

2017

Brighton Tinga Baraka je momentálne v treťom ročníku škôlky a na budúci rok nastúpi do prvého ročníka základnej školy. V prvých skúškach tohoto trimestra sa mu darilo. Podarilo sa mu získať 614 z 800 možných bodov. V škole sa mu veľmi páči a to aj preto, že tam na rozdiel od domova dostane pravidelne raňajky a obed. V škole je veľmi aktívny a rád odpovedá na otázky. Má rád rôzne hry a v škole veľmi rád hráva futbal, pretože doma nemá loptu.

Býva spoločne s babkou a svojimi súrodencami. Babka má zdravotné problémy s jednou nohou a nemôže poriadne chodiť. Rodine sa stáva, že strávi celý deň bez jedla pretože ich nemá kto podporiť. Babka je závislá na jej starších synoch, ktorí sú bez práce. Venujú sa len príležitostným prácam a navyše sa musia starať o svoje vlastné rodiny.

Otec na svojho syna a jeho súrodencov zanevrel a doteraz ich vôbec nenavštevuje. Stará mama je veľmi rada za akúkoľvek podporu pre jej vnuka. Vždy si ju veľmi váži. 

DECEMBER 2017

Babka má stále veľké problémy s nohami. Takmer už nechodí. Jej stav sa stále zhoršuje. O deti sa stará najlepšie ako vie. Staršie deti už musia pomáhať. Brighton má iba 8 rokov, no cez prázdniny vždy pomáha s domácimi prácami, aby pomohol babke. Keď nemá pravidelnú podporu sponzora Brighton nechodi do škol, čo znamená, že nemá ani školskú stravu. Vtedy chodí často spať hladný. 

ŠKOLSKÉ VÝSLEDKY  -  za školský rok 2017

2017      
Name  Brighton Baraka Ngombo
School St.Mary's Catholic School
Class KG3    
       
  1st term 2nd term 3rd term
TOTAL 634/800 762/800 764/800
Position 22.12 22.2 4
       
SUBJECTS      
Language      
Mathemathics    
Reading in English    
Reading in Kiswahili    
Creative work    
Science/Social science  

JÚN 2018

Školské výsledky 1.trimester 2018

Školský rok v Keni je identický s kalendárnym rokom. Trvá od januára do decembra. Je rozdelený na 3 trimestre (1st term, 2nd term, 3rd term). Po každom trimestri majú deti 1 mesiac prázdnin. V školách je bodový systém hodnotenia. Uvádza sa počet bodov, ktoré dieťa dosiahlo a maximálny počet bodov, ktoré mohlo dosiahnuť. Uvádza sa aj pozícia dieťaťa z celkového počtu žiakov (18/20 znamená, že dieťa je v triede na 18 mieste z 20 žiakov). Deti sú hodnotené po každom trimestri na základe testov z jednotlivých predmetov. Školský systém sa skladá z predškolskej výchovy – škôlka (KG,PP), súkromných a štátnych základných škôl (1st-8thclass), stredných škôl (4 ročníky) a vysokých škôl a univerzít.

1st term 2nd term 3rd term
404/500    
9    

Brighton je v školskom roku 2018 v prvej triede. Napriek veľmi ťažkým podmienkam v rodine je jedným z najlepších študentov v triede. Absolvoval svoje prvé skúšky, podarilo sa mu dosiahnuť 404 z 500 bodov. Bol siedmy v triede. Je to šikovný chlapec. Jeho babička starne a stále má zdravotné komplikácie. Je slabá, jej noha ju stále veľmi znepokojuje a je úplne sama na výchovu detí. Peniaze na školské poplatky nemá šancu získať. Preto sme Brightona a jeho niektorých súrodencov zobrali do projektu.

AUGUST 2019

Brighton je teraz v 2 triede na základnej škole. Nepatrí medzi najlepších žiakov v triede ale našťastie ani medzi najhorších. Brighton je viac aktívny s postupom času ako rastie. Taktiež začína pomáhať doma babke s domácimi prácami. Aplhani sa vyvíja fyzicky a mentálne primerane k veku bez komplikácií. Situácia v rodine sa nezmenila. Otec nie je doma. Žije s inou ženou a jej deťmi. Neudržuje vôbec kontakt s jeho 24 deťmi. Stará mama má stále zdravotné problémy s nohami. Má problém s chôdzou.

RESULTS

287

500

57%

5/11v

 


Deti majú zvyčajne každý trimester 3 skúšky. Za každú skúšku sa uvádza počet bodov, ktoré dieťa dosiahlo a maximálny počet bodov, ktoré mohlo dosiahnuť. Uvádza sa % za daný trimester a pozícia dieťaťa z celkového počtu žiakov (napríklad 17/19 znamená, že dieťa je v triede na 17 mieste z 19 žiakov). 

 

NOVEMBER 2019

Brighton si vedie veľmi dobre.Posledné dva mesiace boli pre Brightona veľmi náročné. Nakazil sa a mal po svojom tele veľké množstvo scabies. Občas sa dokonca hanbil chodiť aj do školy, lebo sa za to hanil. Jeho koža bola posiata nepeknými ranami. Dokonca aj keď sa odvážil isť do školy, učitelia ho posielali domov. Jeho stará mam nemala dostatok peňazí na uhradenie nemocničných nákladov alebo na potrebné lieky. Momentálne je ale chlapec úplne v poriadku ale jeho pokožka je plná čiernych značiek. Momentálne si Brighton užíva dlhé 2 mesiace so svojou starou mamou. Má prázdniny a do školy sa vráti až po Vianociach.

Results

 

4A 4B 1D

Deti majú zvyčajne každý trimester 5-10 skúšok. Každá skúška je hodnotená A, B, C

 

SEPTEMBER 2020

 

The boy is eleven year old now. He is growing up nicely. Now he is at home playing with friends and siblings. He is playing all kinds of games at home, he is very active. The boy is very cute with his smiling face all the time. The boy now cans carry five liters of water helping his grandmother. The boys used to have some scabies all over his body but now his he is ok only with some black sport all his body.

His grandmother is still has problems with her leg but she can walk short distance. This time the grandmother is trying to teach the boy some house work. The family is very thankful for the food support they received on June. Also they are very grateful for the education support of the boy.ADOPTOVAŤ Brighton Baraka?

Vyplňte kontaktný formulár a budeme Vás kontaktovať.týmto poskytujem Občianskemu združeniu Dvojfarebný svet moje
vyššie uvedené osobné údaje za účelom ich ďalšieho spracovania,
pričom beriem na vedomie, že bližšie informácie ohľadne spracúvania
osobných údajov nájdem na stránke www.dvojfarebnýsvet.sk
v sekcii osobné údaje