Podnikateľky z chatrče

9. 3. 2021

Keď v roku 2012 vzniklo v meste Eldoret v Keni, priamo uprostred slumu, slovenské Vzdelávacie centrum svätého Vincenta de Paul, rozhodli sa tieto ženy po dvadsiatich, možno tridsiatich rokoch opäť otvoriť knihy.

Krajčírstvo, kaderníctvo, pletenie na stroji, základy počítačových zručností. Štúdium trvá deväť mesiacov a do školy treba ísť aj dve hodiny pešo. Ešte predtým rýchlo na pole alebo na stavbu zarobiť nejaké peniaze na jedlo pre osem detí. Na stavbu! Pri drvení kameňa zarobia lepšie ako na poli, lebo mužská práca je v Keni platená, ženská nie.

Ťažkých deväť mesiacov štúdia prinesie ovocie. Posledné doladenie individuálneho podnikateľského plánu, ktorý im pomohol vytvoriť pedagóg, certifikát, štartovací balíček. Šijací stroj, vlny či fén s umývadlom na vlasy zabezpečia mame okamžitý štart. Potom je to už na nej.

Od roku 2012, keď občianske združenie Dvojfarebný svet spustilo v Keni vďaka grantu slovenskej Oficiálnej rozvojovej pomoci SlovakAid projekt remeselného vzdelávania v slume Langas, zmenilo život sebe a svojim deťom viac ako tisíc sedemsto mám. Jedna zarobí desaťnásobok svojho predošlého príjmu a peniaze si ukladá v banke, druhá si postavila murovaný dom a našla muža, ktorý ju rešpektuje. Tretia zarobí toľko, aby nakŕmila svojich päť detí vždy, keď sú hladné, a pošle ich všetky do školy. Štvrtá založila mikropodnik a podniká spolu s ďalšími tromi spolužiačkami. Všetky žijú inak, ako predtým. Sú niekým.

Veľmi sa tešíme, že im môžeme pomáhať aj ďalej. Aktuálne (február 2021) máme v škole krajčírky aj kaderníčky, ktoré finišujú svoje štúdium, aby v apríli 2021 urobili štátnu skúšku. Držme im place. 

Fotografie Márie Muhl Candrákovej z projektu nájdete tu

video nájdete https://www.youtube.com/watch?v=CAmuTsfd8eI