Naše dobrovoľníčky v House of Family

23. 8. 2012

Majú za sebou prvý týždeň svojho pobytu v Kambodži. Občianske združenie Dvojfarebný svet vďaka dobrovoľníckemu programu MZV SR po prvý krát vyslalo do zahraničia dobrovoľníkov.

Jednou z nich je Barbora Maťašová. Prečítajte si jej postrehy z pobytu v programe pre HIV pozitívne siroty v Kambodži, HOUSE OF FAMILY.

 

23.8.2012

Dobrovoľník. Zrejme každému je jasné, že toto slovo vzniklo s cieľom pomenovať osobu, ktorá by v dobrej vôli chcela niekomu niekde pomôcť. Už týždeň sa hrdo hlásim k tejto nálepke. Som dobrovoľníčka v House of family, sirotinci pre HIV pozitívne deti v kambodžskom Phnom Penhe.

Prišla som sem v dobrej vôli prispieť svojou troškou a pridať ruku k tomuto už dobre zabehnutému projektu, ktorý má pod palcom Vysoká škola zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety v spolupráci s Dvojfarebným svetom. Vzhľadom na krátkosť doterajšieho pôsobenia tu sa ešte len zoznamujeme s prácou, prostredím a hlavne deťúrencami, no môj kambodžský guláš má nádych všehochute.

Napriek rôznym stereotypom v myslení, ktoré sa ľuďom v spojení s Kambodžou zrejme vynárajú, mne sa už teraz s týmto miestom spájajú asociácie zaliezajúce až pod kožu. Teplo a vlhko okorenené zázvorom, osmažené s ryžovými nudlami, premiešané všadeprítomnými tuktukármi, podávané khmérsky lámavou angličtinou s osviežujúcimi každodennými monzúnovými kvapkami dažďa a zdobené tými najčarovnejšími detskými úsmevmi našich detí. A ako bonus je k tejto práci na každý deň pribalený aj tucet objatí od hrdinov, ktorí bojujú s jednou s najzákernejších chorôb bez prejavu akejkoľvek známky bolesti. Toto je Kambodža. Toto je House of family. Rodinná všehochuť úsmevov.

 

8230372.jpg