Späť na zoznam »

SOUN Tab

Môžete prispieť sumou 20 EUR mesačne.

Meno:SOUN Tab
Dátum narodenia:27.10. 1998
Bývanie rodiny:Takeo Province
Krajina:Kambodža
Počet súrodencov:2 bratia
Matka:OUM Sarieth
Dátum narodenia:20.5. 1969
Poznámka:Zomrela (2001/2002)
Otec:SOUN Veasnar
Dátum narodenia:17. 3. 1964
Zamestnanie:farmár
Poznámka:HIV+

VZDELANIE:

Škola:Life University, 10th Grade

MINULOSŤ:

Tab je polosirota, matka zomrela v roku 2001 resp. 2002.
Žil spolu s otcom a dvoma bratmi vo veľmi biednych podmienkach – v „chatrčke“ postavenej zo suchých listov (ani pozemok, na ktorom je chatrčka postavená im nepatrí). Napriek veľmi zlým finančným podmienkam, otec poslal všetkých synov študovať. Sám sa staral o živobytie. Domácnosť, i keď veľmi skromnú, udržiaval v čistote.
Vzťah medzi otcom a synmi je veľmi dobrý, keďže však sám otec je HIV pozitívny a je na výchovu 3 synov sám, rozhodol sa dať 2 mladších synov – Taba a Kimhenga do HOFu. Najstarší syn zostal s otcom, ktorý už nemá toľko síl pracovať na poli.

November 2017

Tab predsa len išiel bývať na farmu. Sam sa vypýtal, že tam chce ísť. Býva na tam spolu s Panhom, Dinom, a Vannutom.  V dvojizbovom domčeku sú samostatní, sami si varia a upratujú a chovajú kačky. Tab mal teraz veľmi zlé obdobie. Jeho otca poštípal had a skoro zomrel. Tab s bratmi Kimhengom a Vannakom utekali za otcom do nemocnice. Vynechali asi týždeň školy, Tab dokonca chcel ostať doma a zastúpiť otca ako hlava rodiny.  Podarilo sa nám mu to vyhovoriť, aby sa vrátil do školy a jeho otca sme podporili z Tabových adopčných peňazí, aby mal na lieky.  V Kambodži neexistuje sociálny systém,  ako PN a dôchodky, a ak sa niekomu stane úraz, tak mu vypadne príjem a vtedy sa oňho stará rodina. Taba sme presvedčili, že najviac otcovi pomôže ak bude ďalej študovať a postará sa o neho na starobu.  Tab je veľmi citlivý a otcov úraz ho veľmi zasiahol.  Momentálne je už otec prepustený z nemocnice a lieči sa. Tab usilovne študuje a navyše navštevuje v jazykovej škole hodiny angličtiny aby zabezpečil dobrú budúcnosť sebe a svojej rodine.

Ako sa voláš a akú máš prezývku?

Volám sa Tab a prezývku nemám.

Rád chodíš do školy?

Áno. Môj otec a príbuzní sa na mňa spoliehajú , že sa v budúcnosti stanem doktorom, a ja ich nechcem sklamať.´, preto tvrdo študujem.

Čo rád robíš vo voľnom čase?

Vo voľnom čase rád čítam knihy, trochu cvičím a počúvam hudbu.  Popoludní hrávam futbal s kamarátmi.

Kto je tvoj najlepší  kamarát?

Moj najlepší kamarát z projektu je Panha a v škole je to Ly Nim. Keď som smutný, tak ma vždy podporia.

Aké je tvoje  najväčšie želanie?

Mojim najväčším želaním je aby bola moja rodina zdravá a aby sme boli všetci spolu. To si želám zo všetkého najviac.

Čo by si chcel odkázať adoptívnym rodičom na Slovensku?

Veľmi , veľmi pekne ďakujem za Vašu podporu.  Prajem Vám veľa zdravia, šťastia a rodinnú súdržnosť.  Ďakujem za podporu môjho štúdia a života. Ľúbim Vás.

 

Máj 2017

Tab je stále výborným študentom. Je rozumný mladý muž. Dá sa s ním dohovoriť po anglicky, je slušne vychovaný a nie sú s ním problémy. Býva v treťom dome spolu so staršími chalanmi. Rozmýšľali sme, že ho pošleme bývať na farmu, ale nakoniec ostal na projekte, lebo ak má dovolenku v treťom dome zamestnanec, Tab je zodpovedný za ostatných chalanov, dá sa na neho spoľahnúť.  Na prázdniny, počas khmérskeho nového roka išiel so svojim mladším bratom Kimhengom za svojim otcom. Obaja bratia chodia k otcovi veľmi radi, napriek tomu, že otec žije vo veľmi skromných podmienkach a býva skoro na samote. Tab je výborný vo volejbale, ktorý rád hráva na projekte. Tab by sa chcel stať učiteľom.

Jún 2016

            Tab aj tento pol rok patril k najlepším študentom v rámci HOF, aj v triede sa drží na popredných priečkach. V poslednej dobe síce trochu popustil svoje tempo a aj sa prestal toľko venovať samoštúdiu vo voľnom čase, no vďaka vplyvu zdravotného brata ktorý je zároveň vychovávateľom v 3. dome kde Tab býva, sa chlapec opäť uvedomil a začal sa venovať škole – v auguste ho čakajú totiž veľmi ťažké a dôležité štátne záverečné skúšky po ukončení 9. ročníka.

            Tab začal aktívne hrať futbal s chlapcami v jeho veku a každú sobotu sa zúčastnil aj priateľských futbalových zápasov medzi deťmi z HOF a pláže Otress. Ping pong už chlapci hrávať nemôžu keďže si pokazili stôl a kúpa nového nie je lacná záležitosť.

Počas Khmérskeho nového roka strávil chlapec prázdniny doma spolu so svojimi dvoma bratmi. Otcove podmienky sa stále radikálne nezmenili, no stále sa snaží si polepšiť. Momentálne sa stará o 2 kravy susedom, ktorí mu prisľúbili, že každé druhé teľa, ktoré kravy porodia bude jeho ako odmena za to, že sa im o ne stará. Je to možno pekná šanca naštartovať niečo nové, či už nejakú menšiu zárobkovú činnosť alebo minimálne pre vlastné potreby. Začiatkom júna prišli do Kambodže chlapcovi príbuzní z USA, ktorí sa tam odsťahovali mnoho rokov dozadu, čiže sme všetkých troch bratov pustili domov na týždeň, aby nadviazali kontant aj so zvyškom rodiny. 


ADOPTOVAŤ SOUN Tab?

Vyplňte kontaktný formulár a budeme Vás kontaktovať.V súlade so zákonom č. 428/2002. Z.z o ochrane osobných údajov
v znení neskorších predpisov súhlasím so správou, spracovaním
a uchovávaním nasledovných osobných údajov a informácií
Občianskym združením Dvojfarebný svet.