Späť na zoznam »

CHEY Sokchea

Môžete prispieť sumou 20 EUR mesačne.

Meno:CHEY Sokchea
Rok narodenia:1997
Bývanie rodiny:Sangkat Ro Kat, Phnom Krovanh District, Pursat Province
Krajina:Kambodža
Počet súrodencov:1
Matka:Sern Pov
Poznámka:HIV pozitívna (umrela 2002)
Otec:Huy Chey

VZDELANIE:

MINULOSŤ:

Sokchea spolu s bratom a otcom bývali v malom domčeku na vidieku v Pursat Province. Domček mali ukážkovo uprataný. Obaja nechodili do školy. Matka im zomrela pred 7mimi rokmi. Otec i mladší brat Sokchern podstupujú liečbu. Starší Sokchea je negatívny.
Sokchea je 12 ročný chlapec, ktorý nikdy nechodil do školy. Nastúpil do 1. triedy na Newton Thilay v SHV. Sokchea je usmievavý, rozvážny, i keď má zatiaľ problémy s rešpektovaním pravidiel a zamestnancov. S mladším bratom sú si blízky. Na školu i HoF si však celkom dobre zvyká. Našiel si už kamarátov, najmä medzi mladšími chlapcami. Otec mal pôvodne v úmysle do HoF umiestniť len Sokcherna, ale nakoniec sa rozhodol pre oboch. Obaja chlapci súhlasili, že zostanú v HoF.

Február 2017

Sokchea navštevuje školu, býva na ubytovaní, ktoré mu poskytuje škola a zároveň pracuje v Queenco. Je to pomene náročný režim, keďže každý deň po škole, hneď ide pracovať na 8 hodín. Zatiaľ to zvláda dobre. Na transport používa motorku.

 

Jún 2016

            Sokchea navštevoval školu v doobedných hodinách a zároveň poobede praxoval v jednej z miestnych autodielní. Chlapec bol veľmi šikovný v tom čo robil a škola ho bavila. Ako takmer každé dieťa v jeho veku, ktoré hľadá identitu alebo sa nevie ľahko vysporiadať s istými problémami, tak aj Sokchea nemal presný návod na riešenie tejto situácie. Potreboval si dať na chvíľu pauzu a ísť navštíviť svoju rodinu v Phnom Penh a aj nevlastnú mamu v Pursate. Po celý ten čas bol s nami v kontakte, nevedel či sa chce vrátiť späť do HOF do Domu na pol ceste, alebo či zostane v Phnom Penh pracovať v autodielni. Našťastie sa vďaka nášmu úsiliu a dobrému vzťahu medzi ním a našim učiteľom Ronom podarilo Sokcheu presvedčiť, aby sa vrátil späť do Sihanoukville. Prešli sme s chlapcom na nový systém. Od konca mája 2016 ho evidujeme ako „outdoor“ dieťa, býva na školskom internáte a poskytujeme mu vreckové na mesačnej báze. Na druhú stranu Sokchea musí chodiť pravidelne do školy a minimálne raz do mesiaca prísť osobne do HOF aj s aktuálnymi školskými výsledkami, porozprávať čo má nové a ako sa mu darí. Motorka, ktorá mu bola kúpená adoptívnym rodičom je mu k dispozícii v HOF, ak ju bude chcieť využiť počas víkendov alebo prázdnin stačí mu prísť a oznámiť že si ju „požičia“. Dohodli sme sa s ním, že do úplného vlastníctva ju dostane až keď úspešne dokončí 3 ročnú školu za automechanika. Prax si vraj aj spolu s kamarátom nájdu samy, keď sa im skončí prvý školský rok, čo bude počas letných mesiacov júl – august.

            Zdravotne nemá Sokchea žiadne problémy, v prípade, že by sa nejaké vyskytli, vie, že pomoc nájde v HOF. 

 

December 2015

            Sokchea v auguste 2015 ukončil 9. Ročník, ktorý je ukončením základnej školskej dochádzky. Na základe rozhovoru a času na premýšlanie, sme spolu so Sokcheom dospeli k rozhodnutiu na základe chlapcovho želania, školských výsledkov a veku, že Sokchea začne navštevovať niečo ako strednú školu odbornú s programom pre automechanikov. Ide o 3 ročný kurz, na konci ktorého bude mať Sokchea certifikát o vyučení sa za automechanika, čím sa jeho kvalifikácia výrazne zvýši. Kurz sa začal k 14. Decembru.

            Sokchea strávil letné prázdniny u svojich príbuzných v hlavnom meste, v Phnom Penhe, kedže otca ani mamu už žiaľ nemá, rovnako tak bol navštíviť jeho nevlastnú mamu, ktorá sa aj napriek smrti svojho manžela, ich otca, stále zaujíma o Sokcheu aj o jeho mladšieho brata Sokcherna.

            Chlapcov zdravotný stav je veľmi dobrý, za posledného pol roka ho netrápila ani len nádcha či iné choroby.

            Sokchea býva spolu s ostatnými (spolu 4) najstaršími chlapcami z projektu v tzv. Dome na pol ceste, v ktorom sme už oficiálne po dostavaní kuchyne od 1. Decembra spustili tzv. program nezávislosti, čo znamená že chlapci si samy nakupujú potraviny, varia, upratujú, sú zodpovední za svoju školskú dochádzku atď. V rámci farmy sa starajú aj o hydinu a pestovanie hydroponickej zeleniny. Sú pravidelne kontrolovaní a stále pod ochranou a opaterou projektu HOF.

            Sokchea okrem iného chodí na prax do autodielne, v ktorej dávame opravovať aj projektové autá HOF. Vedie sa mu veľmi dobre, na prax chodí v poobedných hodinách po škole.

            Ide o nekonfliktného, veľmi milého a nápomocného mladého muža dá sa už povedať vzhľadom k jeho veku. Ak sa Sokchea zdržiava na projekt je veľmi nápomocný miestnym zamestnancom, mladšie deti k nemu vzhliadajú ako k jednému zo starších bratov. 

 

 

June 25, 2015

CHEY Sokchea

Vek: 18

Rocnik: 9 

 

Sokchea je zhovorcivy mudry chlapec. Ma v sebe akusi dostojnost a dospelost. Castokrat ho vidiet v spolocnosti staffakov, najma Srey Touch ktorej doveruje a rad rozprava o skole, o kamaratoch o problemoch. Je velmi priatelsky typ chlapca, ma rad deti v HOFe. Je tiez oblubeny v skole pre svoju komunikativnost. Sokchea ma nevtierave sposoby, nevyzaduje si pozornost barang staffu, ale nikdy nezabudne na mily priatelsky usmev.

Sokchea o sebe:

Co ma robi stastnym?

  • Som stastny ked mozem zit v primeranom cistom dome, kde sa citim dobre a kde mozem zit so svojou rodinou  spolu. Tiez rad by som mal dobry job. Chcel by som studovat vela a rad by som studoval v zahranici, socialne vedy. Som spokojny s mojim studio, s mojimi kamaratmi a som stastny ze mam dobre vysledky v skole. Zo vsetkeho najradsej hram volejbal a vo volnom case velmi rad pomaham pri upratovani alebo vsetkych ostatnych  pracach okolo domu.  

Kedy som smutny?

Smutnym som ked dosianem zle vysledky v skole alebo stratim niekoho z rodiny. Nie som stastny ked ma niekto nema rad a dava mi to najavo. Stale sa obavam ako dopadnu moje zaverecne vysledky v rocniku 9, ktore sa blizia. 

 Co je mojim snom?

V buducnosti by som chcel byt opravar motoriek, najst si dobre miesto na otvorenie si takehoto obchodu, rad by som bol aby moj bizniz prosperoval a mohol som si odlozit peniaze na kupu vlastneho maleho domceka kde by som mohol zit s rodinou stastne. 

 

 

Name :CHEY Sokchea

Age : 18

Grad : 9

House : Farm

 

What makes me happy…………..

  • What make me happy is living in a suitable house and living together with family and relative with a suitable job. 
  • I want to study a lot like other kids and also study about out side (study about society) 
  • I am happy with my studying and my good friends  and happy with my good result and school….. my pleasure activities is playing volleyball football …..and during free time I like cleaning home and help all kind of tasks….. 

What makes me sad……………..

  • What make me sad I when I can studying when (bad result at school), losing someone in family
  • And I unhappy when someone don’t like me
  • I always worry the most about Exam at grade 9 that will be coming soon.

What is my dream…………………

  •  My plan and my dream for my future is that I want to be come a motor bike repairing. And also I wand to find a good place to run this business for my whole life and I can have some saving from this work to buy a house and living with family by happiness.

 


ADOPTOVAŤ CHEY Sokchea?

Vyplňte kontaktný formulár a budeme Vás kontaktovať.V súlade so zákonom č. 428/2002. Z.z o ochrane osobných údajov
v znení neskorších predpisov súhlasím so správou, spracovaním
a uchovávaním nasledovných osobných údajov a informácií
Občianskym združením Dvojfarebný svet.